W programie wydarzenia przewidziano m.in. rozmaite ciekawostki, opowiadania przyrodnicze, zakładanie hodowli dżdżownic i kompostownika edukacyjnego. Uczestnicy dowiedzą się także jak w prosty sposób można stworzyć dżdżownicom warunki do utylizacji takich odpadów jak liście czy opadłe owoce.
Dżdżownice to fascynujące istoty. Przepołowione potrafią się szybko zregenerować, oddychają wyłącznie skórą, niektóre gatunki świecą w ciemnościach... a przy tym są niezwykle pożyteczne, ponieważ użyźniają glebę, rozpulchniają ja i napowietrzają, a także trawią liście zalegające w parkach, lasach i ogrodach. - Żyją wszędzie, a liczebnie i pod względem masy przerastają wszelkie nasze wyobrażenie – mówi Łukasz Fuglewicz z Zieleni Miejskiej, miłośnik przyrody, pomysłodawca wydarzenia. - Znajdowałem dżdżownice w skrajnie nieprzyjaznym środowisku, w górach, w glinie, wśród kamieni, po deszczu wylęgały gromadnie na powierzchnię, a najdłuższe okazy miały ponad 40 cm - dodaje.
Łukasz Fuglewicz radzi, aby zakładać przydomowe kompostowniki z dżdżownicą w roli głównej. Dlaczego? Powód jest prosty. Mają olbrzymi wpływ na recykling takich odpadów jak obierki z owoców, warzyw, skorupki jajek, fusy z kawy czy herbaty.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Start o godzinie 11.30. Przypominamy, że miniarboretum znajduje się w Bytomiu przy ul. Tarnogórskiej 1a.
fot. pixabay.com