W 2018 roku archeolodzy z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu prowadzili wykopaliska na wzgórzu św. Małgorzaty, czyli w miejscu założenia pierwszego grodu bytomskiego. Badania te były związane z remontem znajdującej się tam świątyni. Archeologom udało się wtedy odkryć ślady drewnianego barokowego kościoła, m.in. kamienną podstawę ołtarza oraz kryptę. Okazuje się, że zarówno otoczenie, jak i wnętrze świątyni stało się miejscem spoczynku mieszkańców okolicznych wsi i osad. Dzięki wykopaliskom badacze mogli poznać zwyczaje dawnych bytomian.
Efekty prac badaczy można będzie oglądać od 17 października w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu dzięki wystawie „Legendarne Sutuhali? Archeologia wzgórza św. Małgorzaty”. Wernisaż zaplanowano na 17 października o godz. 17.00, a wystawa potrwa do 16 lutego 2020 roku.
Co zobaczymy na wystawie?
Jej organizatorzy zaprezentują najciekawsze zabytki, m.in. monety – w tym najstarsze w zbiorze dwa srebrne czeskie halerze wybite za czasów Karola IV (1346–1378) w mennicy kutnohorskiej i morawski denar datowany na lata 1375–1411 – dewocjonalia, ozdoby, wczesnośredniowieczna ceramika, także szkliwiona, oraz wybrany materiał kostny, którego analiza antropologiczna ujawniła niezwykle interesujące fakty dotyczące jakości życia i przyczyn śmierci naszych dalekich przodków. Zobaczymy też rozmaite plany i fotografie dokumentujące przebieg wykopalisk.
Dodatkowo, 17 października w Muzeum Górnośląskim odbędzie się też konferencja naukowa „Wzgórze św. Małgorzaty w Bytomiu w świetle najnowszych badań interdyscyplinarnych”. Ma ona na celu podsumowanie dotychczasowych badań prowadzonych przez specjalistów z różnych dziedzin, przede wszystkim archeologów i historyków z kilku ośrodków: Bytomia, Katowic, Gliwic, Łodzi, Krakowa i Wrocławia.
fot. UM w Bytomiu