Jak Widera posiada bogaty życiorys sportowy. Jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, gdzie ukończył kierunek rehabilitacja ruchowa i specjalizację trenerską. Pracował m.in. jako trener i nauczyciel wychowania fizycznego w V Liceum Ogólnokształcącemu i Gimnazjum nr 4 w Bytomiu, ucząc klasy o profilu sportowym. W swojej zawodowej karierze trenował klasy mistrzowskie w lekkoatletyce oraz kadrę narodową juniorów, młodzieżowców czy seniorów 400m ppł. Związany był z klubem sportowym MKS-MOSM Bytom, ale współpracował również z klubami sportowymi TS AKS Chorzów oraz KS Warszawianka.
Na swoim koncie ma także rozmaite sukcesy odnoszone na niwie sportowej. Karierę rozpoczął w latach 1973–1975. Trenował wówczas piłkę nożną w klubie ŁKS Łagiewniki. Później pasję piłkarską porzucił na rzecz lekkoatletyki i latach 1975–1977 był członkiem sekcji lekkoatletycznej Polonii Bytom. To owocny okres w jego karierze, ponieważ kilka razy udało mu się zdobyć tytuł Mistrza Śląska w biegach na 400 m przez płotki. W 1977 roku dołączył do klubu sportowego AZS-AWF Katowice, w którym pozostał do 1982 roku. W klubowych barwach wielokrotnie uczestniczył w finałach Mistrzostw Polski w biegu na dystansie 400 m przez płotki. Co więcej, reprezentował też Polskę na Akademickich Halowych Mistrzostwach Europy w Sofii w 1979 roku, a w 1980 roku został srebrnym medalistą halowych mistrzostw Polski na 400 metrów.
Czytaj dalej!
Trenował najlepszych polskich sportowców - medalistów mistrzostw Polski, Europy i świata, w tym m.in. sprintera i płotkarza Marka Plawgo - rekordzistę Polski w biegu na 400 metrów przez plotki, sprinterkę i młodzieżową mistrzynię Europy - Magdalenę Gorzkowską oraz sprintera Jacka Wierzbickiego - medalistę mistrzostw Europy oraz świata i finalistę Igrzysk Olimpijskich dla niesłyszących. W latach 2006–2014 udzielał się jako członek zarządu w Polskim Związku Lekkiej Atletyki. Odnosił olbrzymie sukcesy jako trener, jednakże obejmując obowiązki w Ministerstwie Sportu i Turystyki, zrezygnował z kontynuowania też ścieżki kariery. Odpowiadał tu za sport wyczynowy oraz sport dzieci i młodzieży.
Wiceminister przenosząc się do Warszawy nie zapomniał o rodzinnym mieście, które w ostatnim czasie otrzymało pewien zastrzyk gotówki na realizację sportowych inwestycji. W lipcu Jan Widera ogłosił, że Ministerstwo Sportu i Turystyki wesprze kwotą 15 milionów złotych budowę nowoczesnego lodowiska w Bytomiu, a we wrześniu zapowiedział, że Klub Sportowy Górnik Bytom otrzyma dofinansowanie do przebudowy kortów tenisowych w wysokości 428 tys. zł.
Teraz Rada Nadzorcza Stadionu Śląskiego zdecydowała, że Widera, jako doświadczony menager w zakresie sportu, sprawdzi się na stanowisku prezesa zarządu Stadionu Śląskiego.