Koncert inaugurujący 75. sezon odbył się 14 września. Artyści Opery Śląskiej oraz goście, zaprezentowali najsłynniejsze i najpiękniejsze arie z repertuaru teatru. Pojawiły się też zapowiedzi tegorocznych premier. Podczas wydarzenia Łukasz Goik, dyrektor Opery Śląskiej, został uhonorowany odznaczeniem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznawanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wręczył je senator RP Andrzej Misiołek.
Tej jesieni na scenie Opery Śląskiej zobaczymy m.in. operę „Romeo i Julia” , „Traviatę”, balet „Don Kichot”, balet „Królewna Śnieżka”, operę dziecięca „Mały kominiarczyk. Zróbmy operę!”, „La serva padrona – Służąca panią” czy „Nabucco”, a także operetkę „Baron cygański” oraz „Don Desiderio”. Zespół będzie też występował w innych zakątkach Polski. We wrześniu opera „Straszny dwór” zostanie zaprezentowana na XXIX Festiwalu im. Adama Didura w Sanoku, a w październiku „Halkę” zobaczy publiczność XXIV Festiwalu Kompozytorów Polskich im. prof. H. M. Góreckiego w Bielsku-Białej.
https://www.youtube.com/watch?v=zBkCMjA2jro
Przed nami kolejne premiery. Pierwsza z nich będzie miała miejsce w listopadzie. Tym razem operowy repertuar wzbogaci się o „Verbum nobile” Stanisława Moniuszki. Spektakl pod hasłem Studenckie słowo urodzinowe, przygotowywany jest w kooperacji z Akademią Muzyczną w Katowicach. Z kolei 14 grudnia odbędzie się premiera „Napoju miłosnego" - opery komicznej Gaetano Donizettiego pod kierownictwem muzycznym Francka Chastrusse Colombier z udziałem m.in. Andrzeja Lamperta i Gabrieli Gołaszewskiej. W przyszłym roku szykuje się jeszcze premiera „Carmen” Georges'a Bizeta w reż. Rana Arthura Brauna. Opera Śląska planuje ją zaprezentować na terenie bytomskich Dolomitów – Sportowej Doliny. Czy plan ten się powiedzie? Przypominamy, że projekt powrotu opery do DSD został zgłoszony w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego.
Jubileuszowy sezon zwieńczy festiwal, który odbędzie się w czerwcu. W programie przewidziano koncertowe wydarzenie plenerowe, min. z udziałem Małgorzaty Walewskiej. Planowana jest także wystawa jubileuszowa, filmowy pokaz „Halki” z 1929 r. do muzyki na żywo oraz wiele innych atrakcji.
fot. H. Klimek / UM Bytom