Bytomski ogród zoologiczny został założony pod koniec XIX wieku z inicjatywy Ignatza Hakuby, tutejszego biznesmena, filantropa i radnego, który również sfinansował jego budowę. ZOO powstało w centralnej części parku w pobliżu Stawu Łabędziego. Był to pierwszy i jedy ogród na terenie Górnego Śląska.
ZOO w parku przetrwało dwie wojny światowe. Po ostatnim wielkim konflikcie wznowiło działalność w 1947 roku. W tym czasie mieszkało w nim 89 zwierząt z 25 różnych gatunków, zaś opiekowało się nimi dziesięciu ludzi. Ogród był dostępny dla zwiedzających w okresie od kwietnia do listopada. Rocznie odwiedzało go aż niemal 200 tysięcy osób.
W międzyczasie postanowiono o powołaniu Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku, czyli dzisiejszym Parku Śląskim. W latach 50-tych XX w. rozpoczęto stopniowe przenoszenie zwierząt z ogrodów w Bytomiu i Katowic do nowego ZOO. Bytomski kompleks został oficjalnie zamknięty w 1957 r., lecz jeszcze przez kolejne lata część zwierząt przebywała w tutejszym parku. Wielu bytomian pamięta, że w latach 60-tych oglądali tu niedźwiedzia brunatnego, małpy, lwa i pawie. Ostatnie zwierzęta wywieziono stąd do Chorzowa w 1966 roku.
Kawiarenka Pod Misiami
Do dziś w Parku Kachla zachowały się pozostałości dawnego ZOO, w tym przede wszystkim wybieg dla niedźwiedzi w postaci dwóch niewielkich budynków, ozdobnego muru oporowego i oczka wodnego. Po definitywnym zlikwidowaniu ogrodu został on przekształcony w kawiarnię letnią znaną powszechnie jako Kawiarenka Pod Misiami. Tuż obok znajduje się basen odkryty, jeden z parkowych placów zabaw i odnowiona Grota Krasnoludków, a o dawnych mieszkańcach tego miejsca przypominają rzeźby misiów. Niestety kawiarnia już od kilku lat stoi zamknięta.
Miejski Zarząd Zieleni i Gospodarki Komunalnej, który sprawuje pieczę nad parkiem chce przywrócić kawiarenkę do życia. Jednostka rozpoczęła poszukiwania dzierżawcy, który zechciałby prowadzić w tym miejscu działalność gastronomiczną.
Do dyspozycji nowego gospodarza będą dwa budynki o łącznej powierzchni 40 m2 oraz teren z oczkiem wodnym znajdujący się pomiędzy nimi. Umowa z przyszłym najemcą będzie zawarta na okres trzech lat. Szczegółowe informacje udzielają pracownicy MZZiGK pod numerem telefonu 32 420 77 40.
Czy "Misie" powrócą do życia? Miejmy nadzieję, że tak!