Przed kilkoma tygodniami parter budynku przy ul. Gliwickiej 8 został przysłonięty siatką. Za nią zabrała się do roboty ekipa budowlana wspierana wolontaryjnie przez uczniów Państwowych Szkół Budownictwa. Zaniedbane podcienia zostały przez nich odnowione i pokryte bordową farbą. Od wewnątrz zamontowano na ścianach eleganckie ramy, w których wkrótce zostaną namalowane motywy związane ze stojącym naprzeciwko Hotelem Lomnitz. To tam w okresie międzywojennym mieścił się Polski Komisariat Plebiscytowy oraz Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej.
Metamorfoza podcieni jest elementem projektu "Ajnfart - wjazd do kultury" realizowanego wspólnie przez grupę Renesens i stowarzyszenie Jarmark Kultury. Przedsięwzięcie wspiera miasto oraz firma Mitech z Żywca, producent profesjonalnej chemii budowlanej, systemów dociepleń budynków i nowatorskiej powłoki antygraffiti. To właśnie nią zostaną zabezpieczone murale w podcieniach, aby nie padły ofiarą wandali.
- We współpracy ze sponsorami i władzami miasta chcemy dołożyć swoją „cegiełkę” w aspekcie rewitalizacji miasta - stwierdziła Katarzyna Jasielska ze Stowarzyszenia Jarmark Kultury.
Twórcy projektu chcą za jego pomocą zainspirować do kreatywnego spojrzenia na miejską przestrzeń i uchronić od zapomnienia ważne miejsca, osoby i wydarzenia z bogatej historii miasta. Po skończeniu prac przy ul. Gliwickiej społecznicy chcą w podobny sposób odmienić inne bramy w Bytomiu. - Uzyskaliśmy już zgody kilku wspólnot mieszkaniowych w ścisłym centrum. Kolejne bramy zostaną włączone do historycznej ścieżki edukacyjnej, która jest doskonałym pomysłem na poprawę wizerunku miasta. Mamy nadzieję, że akcja wpłynie pozytywnie na estetykę Śródmieścia - powiedział Tomasz „Mateiko” Kopciuch, pomysłodawca akcji.