Rozbark był pierwszą miejscowością przyłączoną do Bytomia. W granicach miasta znalazł się jeszcze przed wojną i dziś trudno dostrzec granicę pomiędzy tą dzielnicą, a Śródmieściem. Choć przez Rozbark kursuje tramwaj, a dzięki bliskości obwodnicy i autostrady jest stąd bardzo łatwy dojazd do Katowic, czy Gliwic, to ten rejon Bytomia przez ostatnie dekady nie cieszył się zbyt dobrą opinią i mało kto się tu zapuszczał.
Za sprawą unijnych funduszy wreszcie może się to zmienić. W ramach rewitalizacji miasta w dzielnicy zrealizowano duży projekt pod nazwą "Stworzenie przyjemnych i bezpiecznych przestrzeni dla mieszkańców Rozbarku". Jego wartość wynosi 12 mln zł. Za te pieniądze utworzono 10 różnych atrakcji w historycznej części dzielnicy, które "spięto" za pomocą pieszej promenady biegnącej z ul. Pszczyńskiej do ul. Staffa.
Największe wrażenie robi metamorfoza skweru Szynol, gdzie powstało wielofunkcyjne boisko z tartanową nawierzchnią, urządzenia do trenowania Parkour, drewniana altana oraz nowe alejki, a także rozbudowano tamtejszą siłownię plenerową i plac zabaw. Tuż obok, przy ul. Reymonta, na tyłach Szkoły Podstawowej nr 6 postawiono urządzenia zabawowe z motywami z gier "Angry Birds". Drewniana konstrukcja, z rurami, drabinkami i zjeżdżalniami sięga na wysokość pierwszego piętra, zapewniając maluchom sporo emocji.
Wielkie zmiany przeszedł plac Barbary, który zamienił się w dzielnicowy rynek ze sceną plenerową zadaszoną charakterystycznym "żaglem" oraz fontanną posadzkową. Nieco dalej, na przedłużeniu ul. Jaronia powstał kolejny plac zabaw z równie imponującą konstrukcją, jak na ul. Reymonta oraz trampolinami terenowymi.
W ramach tego samego unijnego projektu u zbiegu ul. Alojzjanów i Musialika wybudowano drugi skatepark w Bytomiu. Zaprojektowała go i wykonała firma Techramps specjalizująca się w obiektach tego typu. W przeciwieństwie do betonowego skateparku przy ul. Wrocławskiej, przeszkody na Rozbarku są wykonane z laminowanej sklejki pokrytej kompozytem.
Kolejną ciekawą atrakcją jest siłownia plenerowa przy ul. Alojzjanów. Zamontowane tam sprzęty posiadają zmienne obciążenie, dzięki czemu można wykorzystywać je do prowadzenia zaawansowanych i bardziej wymagających treningów. Do dyspozycji mieszkańców jest tam 11 urządzeń fińskiej firmy Street Barbell do ćwiczeń różnych partii mięśni.
To niejedyne zmiany w starej części Rozbarku. W ostatnim czasie prywatny inwestor wybudował i otworzył tu 4-gwiazdkowy hotel z restauracją na dachu. Wkrótce dzięki środkom z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii ulica Musialika, przy której się on znajduje zostanie przebudowana. Ponadto dwie kamienice w jego sąsiedztwie mają przejść remont. Pieniądze na ten cel będą pochodzić z odszkodowania wypłaconego miastu za pożar dawnego kina Gloria.