Najwyższy czas na zakup własnego mieszkania? A może zamierzasz zainwestować w nieruchomości i zarabiać np. na wynajmie? Koniecznie dowiedz się, na czym polega kupowanie mieszkań na przetargu i gdzie znaleźć o nich informacje.
Rosnące ceny nieruchomości nie napawają optymizmem osób poszukujących własnego lokum. Dlatego warto wiedzieć, że zakup mieszkania w rozsądnej, a nawet promocyjnej cenie, wcale nie leży w sferze marzeń. Jest na wyciągnięcie ręki. Wystarczy trochę się postarać.
Czym jest przetarg i dlaczego powstaje?
Jednym ze sposobów na zakup taniego mieszkania to wystartowanie w przetargu. Organizacja przetargów jest usankcjonowana przez ustawę o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 roku.
Przetarg może powstać z różnych powodów, ale jego głównym celem jest zbycie nieruchomości przez właściciela. Kluczową zaletą przetargów jest to, że cena oferowanych w ten sposób nieruchomości jest zazwyczaj niższa niż ceny rynkowe w danej okolicy. Dzięki temu można nabyć mieszkanie (czy też inną nieruchomość - lokal użytkowy, garaż, cały budynek) w okazyjnej cenie.
Kto może zorganizować przetarg na nieruchomość?
Przetarg na mieszkanie czy lokal użytkowy mogą zorganizować spółki Skarbu Państwa, samorządy - takie jak urzędy miast, urzędy gmin, dzielnic czy też spółdzielnie mieszkaniowe. Ważne, by przed przystąpieniem do przetargu sprawdzić, w jakim trybie ustalony jest przetarg.
Tryb ustny a tryb pisemny przetargu
W trybie ustnym przetargu czynnikiem decydującym o wygranej oferenta jest zaproponowanie jak najwyższej ceny za nieruchomość, czyli przebicie innych wywoływanych kwot. Kryterium cenowe jest również decydujące w większości przetargów pisemnych. Jednak zdarzają się wyjątki, w których kluczowym kryterium wyboru zwycięskiego zgłoszenia do przetargu jest przygotowanie jak najlepszej oferty i planu zagospodarowania nieruchomości z punktu widzenia gminy, czy innych jednostek terytorialnych.
Jak przystąpić do przetargu?
Osoby uprawnione do wystartowania w przetargu powinny wcześniej sprawdzić kilka kluczowych elementów, by móc zakończyć procedurę z sukcesem:
- kto jest organizatorem przetargu,
- jaki tryb ma przetarg,
- gdzie i kiedy zostanie przeprowadzony,
- opis nieruchomości, położenie, jej stan prawny i techniczny,
- wysokość wadium,
- warunki zawarcia umowy sprzedaży.
Wadium - czym jest?
Wadium to kwota wpłacana na konto organizatora przetargu przez osoby czy też podmioty, które chcą wziąć w nim udział. Stanowi zabezpieczenie, że oferent nie wycofa złożonej oferty i będzie dążył do prawidłowego uczestnictwa w rozpisanym przetargu. Wysokość wadium wynosi zazwyczaj od 2 do 10 procent ceny wywoławczej nieruchomości - dokładną informację na ten temat organizator podaje w ogłoszeniu o przetargu.
Osobie, która wygrała przetarg i dokonała wszelkich formalności, wadium zaliczane jest na poczet wylicytowanej sumy za nieruchomość. Pozostałym uczestnikom przetargu wadium zostaje zwrócone w terminie określonym regulaminem. Wadium nie podlega zwrotowi osobie, która wygrała przetarg, ale ostatecznie wycofała się z kupna nieruchomości.
Gdzie i jak szukać przetargów?
Ogłoszenia o przetargach zazwyczaj umieszczane są w lokalnej prasie, w siedzibie organizatora przetargu, a także na jego stronie internetowej (zazwyczaj w zakładkach typu BIP, Aktualności, Przetargi). Jednak najskuteczniejszą metodą na sprawdzenie aktualnych ofert przetargów w danym regionie będzie skorzystanie ze strony Listaprzetargow.pl.
Listaprzetargów.pl to serwis internetowy stanowiący bazę przetargów i licytacji na sprzedaż nieruchomości ogłaszanych w całej Polsce. W jednym miejscu gromadzone są ogłoszenia od spółdzielni mieszkaniowych, urzędów miast i gmin, syndyków czy też innych podmiotów. Jeśli więc poszukujesz taniego mieszkania, koniecznie sprawdź, jakie ogłoszenia pojawiły się w interesującej Cię lokalizacji.
Materiały partnera
fot. Pixabay.com