Lokale wyborcze są otwarte już od godziny 7:00. Głosowanie potrwa do wieczora, do godziny 21:00. Urząd Miejski w Bytomiu uruchomił specjalną wyszukiwarkę, za pomocą której można szybko i łatwo znaleźć swój lokal wyborczy. Można z niej skorzystać pod tym linkiem.
Aby oddać głos należy przedstawić członkowi Obwodowej Komisji Wyborczej dokument tożsamości. Po sprawdzeniu wydana zostanie jedna karta do głosowania, a jej przekazanie trzeba potwierdzić podpisem na spisie wyborców.
Na karcie do głosowania można wybrać wyłącznie jedną listę kandydatów poprzez postawienie znaku "X" w kratce z lewej strony przy nazwisku danego kandydata. Krzyżyk może mieć dowolną formę, byle składał się przynajmniej z dwóch linii przecinających się w obrębie kratki.
https://www.youtube.com/watch?v=aMn9dYH2rko
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbywają się w 27 państwach Unii Europejskiej. W niektórych krajach głosowanie wystartowało już 23 maja. W Polsce odbywa się dziś. Uprawnionych do głosowania jest 360 milionów obywateli UE, z czego ponad 30 mln to Polacy. W sumie po wyborach w Europarlamencie zasiądzie 705 posłów, w tym 52 z Polski.
Do zakończenia głosowania trwa cisza wyborcza. W tym czasie wszelka agitacja jest zabroniona pod groźbą kary. Nie można w żaden sposób manifestować poparcia dla, którejś z partii lub kandydatów, np. poprzez manifestacje, wystąpienia publiczne, rozklejanie plakatów, czy roznoszenie ulotek.
AKTUALIZACJA, g. 14:00
Państwowa Komisja Wyborcza podała dane dotyczące frekwencji do godziny 12:00. W całej Polsce wyniosła 14,3 proc., czyli niemal dwukrotnie więcej, niż w poprzednich wyborach do Parlamentu Europejskiego. Wyborcy zmobilizowali się również w Bytomiu. Pięć lat temu frekwencja w naszym mieście o tej porze wyniosła zaledwie 5,25 proc. W tym roku do południa w głosowaniu wzięło udział aż 12,37 proc. uprawnionych do głosowania.
AKTUALIZACJA, g. 19:30
Mamy najnowsze dane o frekwencji na godzinę 17:00. Do tej pory w głosowaniu w Bytomiu wzięło udział 27,98 proc. uprawnionych. W poprzednich eurowyborach frekwencja o 17:30 wynosiła zaledwie 13,85 proc. Z kolei w całym kraju na wybory poszło 32,51 proc. wyborców (5 lat temu było to 16,91 proc.). Do zamknięcia lokali wyborczych zostało jeszcze trochę czasu, a frekwencja jest wyższa, niż kiedykolwiek wcześniej w historii eurowyborów w Polsce.
AKTUALIZACJA, g. 21:00
Według danych z badania exit poll sporządzonego przez IPSOS dla TVN, Polsatu i TVP wybory w naszym kraju wygrało Prawo i Sprawiedliwość uzyskując 42,4% głosów. Niewiele gorszy wynik uzyskała Koalicja Europejska PO PSL SLD .N Zieloni: 39,1%. Dalej jest już przepaść. Wiosna otrzymała 6,6%, a Konfederacja 6,1%. Poniżej progu znalazły się Kukiz'15 (4,1%) i Lewica Razem (1,3%). Pozostałe ugrupowania uzyskały 0,4% głosów.