Noc Muzeów ma długą tradycję. Po raz pierwszy została zorganizowana z sukcesem 22 lata temu w Berlinie. Inicjatywa okazała się tak popularna, że w jej organizację szybko włączyły się inne europejskie miasta. Polska dołączyła do tego grona dopiero w 2003 roku. Wtedy pierwsze nocne zwiedzanie zaoferowało Muzeum Narodowe w Poznaniu. Pomysł podchwycono w Krakowie i w Warszawie. Kilka lat później muzealna rewolucja ogarnęła całą Polskę.
Co w Bytomiu?
Wystawy, happeningi, prelekcje, spotkania, warsztaty - to tylko niektóre atrakcje, które zaplanowano w ramach Europejskiej Nocy Muzeów w Bytomiu. Impreza z roku na rok napiera coraz większego rozmachu. Tegoroczna edycja odbędzie się bowiem nie w jednym, a w trzech obiektach ulokowanych na kulturalnej mapie miasta.
Muzeum Górnośląskie
Hasłem przewodnim wydarzeń organizowanych w Muzeum Górnośląskim będą „Piękne historie”. Tę wyjątkową noc zainauguruje o godz. 18.00 pamiątkowe zdjęcie uczestników, które zostanie wykonane techniką sprzed stu lat (przed budynkiem przy ul. W. Korfantego 34).
W Sali Kolumnowej w godz. 18.00 - 24.00 zaplanowano wydarzenie pt. „Idziemy do fotografa! Noc z retro fotografią w atelier fotograficznym z epoki”. Pracownicy Działu Historii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu zaaranżowali atelier fotograficzne z epoki, które będzie otwarte tylko przez jedną noc. Zwiedzający nie tylko zobaczą oryginalne fotografie, ale i spróbują swoich sił wcielając się w fotografów sprzed stulecia.
Z kolei w Wozowni urządzona zostanie galeria offtowa, której kuratorem będzie Michał Rejner, młody i niezwykle zdolny artysta, który wystawia swoje obrazy w USA. W programie wydarzenia ujęto także prelekcje z pokazami multimedialnymi. O godz. 18.15 Małgorzata Derus opowie o strojach uwiecznionych na kliszach, natomiast na 21.30 zaplanowano wystąpienie Macieja Dronia pt. „Uchronić od zapomnienia, czyli jak opiekować się rodzinnymi zbiorami zdjęć”. Dodatkowo, o godz. 19.00 historyczka sztuki Iwona Mohl zabierze uczestników muzealnej imprezy w podróż przez epoki, podczas której będzie można poznać nie tylko kanony piękna od czasów starożytnych, ale również wziąć udział w warsztatach wiązania szat antycznych, pokazie makijażu z różnych epok oraz popisach barberów z Akademii Berendowicz&Kublin (gmach przy ul. Korfantego).
Miłośnicy historii w „Muzealnym salonie piękności” będą mogli podziwiać nie tylko wyjątkowe wystawy organizowane w Muzeum Górnośląskim, ale i przyjrzeć się pracy konserwatorów przywracających piękno muzealnym obiektom i zobaczyć efekty ich działań.
Będzie też okazja do wzięcia udziału w szeregu warsztatów. Na godz. 18 zaplanowano warsztaty międzypokoleniowe „Lustereczko powiedz przecie, kto jest najpiękniejszy w świecie” (godz. 18.00, gmach przy pl. Jana III Sobieskiego). Natomiast o godz. 19.30 odbędą się warsztaty plastyczne „Sztuka dla każdego” (gmach przy ul. Korfantego).
Wyjątkową noc zwieńczy (22.30 - 24.00) półtoragodzinne widowisko multimedialne łączące muzykę z obrazem. Występ muzyczny Vandersona zostanie połączony na żywo z projekcją animacji holenderskiego grafika Juliusa Horsthuisa, wykorzystującego w prezentacji technikę wizualizacji fraktali. Pokaz odbędzie się w Sali Gorczyckiego przy ul. Korfantego 34. Wstęp wolny.
Noc Żywych Obrazów w SqArt Gallery
W organizację tegorocznej Nocy Muzeów włączyła się także SqArt Gallery, czyli galeria sztuki współczesnej mieszcząca się przy ulicy Wrocławskiej 32/34, gdzie zaplanowano happening będący interaktywną grą. Instytucja znajduje się w dawnej szwalni Zakładów Odzieżowych Bytom, co też skrzętnie wykorzystali organizatorzy. Przewodnikiem śmiałków chętnych do zwiedzenia wyjątkowych przestrzeni kryjących w sobie ciekawe eksponaty będzie duch Zygmunta Gorzyckiego, legendarnego bytomskiego krawca. Tej nocy odwiedzający SQArt Gallery spotkają ożywione postacie z obrazów i fotografii, a także samych artystów. Początek zaplanowano na godz. 19.00.
Miechowicki schron
Trzecim przystankiem na trasie bytomskiej Nocy Muzeów będzie schron w Miechowicach. Członkowie Stowarzyszenia Pro Fortalicium przygotowali dla miłośników militariów moc atrakcji. Zwiedzający zobaczą m.in. wystawę upamiętniającą wydarzenia ze stycznia 1945 roku zwanych Tragedią Miechowicką oraz dwanaście nowych ekspozycji. Początek zwiedzania o godz. 18.00 przy ul. Kasztanowej.
Komunikacja autobusowa na Noc Muzeów
Podczas Europejskiej Nocy Muzeów uruchomiona zostanie bezpłatna linia autobusowa, która będzie woziła miłośników muzealiów pomiędzy instytucjami kultury na trasie Bytom - Chorzów - Katowice.
fot. UM Bytom