Jak zaprojektować idealną przestrzeń do przechowywania dla mężczyzny? O to zapytaliśmy Annę Wróbel - projektantkę mebli w firmie Komandor. Jak mówi nasza specjalistka: „Najważniejsze by szafa była dopasowana do stylu życia i zainteresowań osoby, która będzie z niej korzystała. Najlepszym wyborem są meble na wymiar, które możemy w 100% dostosować do potrzeb i wymagań użytkownika. Przy projektowaniu szaf dla mężczyzn jest kilka żelaznych zasad, na które powinniśmy zwrócić uwagę".
Po pierwsze funkcjonalność
Idealna szafa dla mężczyzny musi być intuicyjna i funkcjonalna. Dobrze wydzielone strefy wprowadzą ład i pozwolą na zachowanie porządku w szafie. Najlepszym sposobem jest podzielenie wnętrza zabudowy ze względu na funkcje i przeznaczenie ubrań. Strefa ubrań oficjalnych, casualowych, koszul oraz strefa sportowa ułatwią szybkie znalezienie potrzebnych rzeczy w zależności od sytuacji.
W projektowaniu męskiej szafy bardzo ważne jest zachowanie odpowiednich wysokości półek i miejsc na koszule, marynarki oraz płaszcze. Półki powinny mieść szerokość co najmniej 40 centymetrów i prześwit 30-50 centymetrów. Warto pomyśleć także nad dłuższymi półkami. Pomieszczą one więcej ubrań i będą współgrały z drążkami na rzeczy wiszące jak choćby rząd koszul. Planując drążek koniecznie trzeba wziąć pod uwagę jego długość. Powinna ona oscylować w przedziale od 80 do 100 cm. Dłuższe drążki mogą się wyginać pod ciężarem wiszących ubrań i są mniej funkcjonalne w podziale wnętrza szafy na strefy. Wysokość, jaką potrzebujemy, by wiszące koszule się nie gniotły i nie dotykały półek pod nimi to około 80 cm, dla marynarek i kurtek 100 cm, a płaszczy 140 cm. Dobrze jest też zaplanować miejsce na buty oraz przechowywanie ubrań sezonowych, których nie ubieramy cały rok, czy na przedmioty związane z hobby właściciela jak na przykład sprzęt sportowy.
Akcesoria to podstawa nowoczesnej szafy dla mężczyzny
Aby wycisnąć 120% z przestrzeni, którą zajmuje szafa, powinniśmy zainwestować w jej wyposażenie. - Akcesoria nadają szafie zupełnie nowe funkcje i pozwalają na jej maksymalne wykorzystanie. Szczególnie mężczyźni, którzy tak cenią sobie ład i logikę, docenią ich zalety. Wieszaki na spodnie, pantografy, czy specjalnie dedykowane dla męskich dodatków wkłady do szuflad potrafią stworzyć z szafy przestrzeń szytą na miarę męskich potrzeb - podkreśla Anna Wróbel projektant firmy Komandor. To dzięki tym elementom jeszcze łatwiej będzie nam zapanować nad nasza szafą i w szybki sposób odnaleźć potrzebne rzeczy.
Wysuwany wieszak na spodnie zabezpieczy je przed zgnieceniem i odkształceniem, a dodatkowo unikniemy chowania ich pod marynarkami. Wieszak na krawaty zadba o ich nienaganny wygląd. Jeśli umieścimy te wieszaki blisko koszul, bez problemu i bardzo szybko uda się skompletować strój wyjściowy zarówno do pracy, jak i na spotkanie z kolegami. Wkłady do szuflad pozwolą uporządkować spinki, poszetki czy paski. Wszystkie te rzeczy wygodnie zgromadzimy w jednym miejscu i w dedykowanych przegrodach. Pantograf natomiast w pełni wykorzysta wysokość i zwiększy pojemność szafy.
Na obuwie świetnie sprawdzą się wysuwane półki, dzięki którym będziemy mogli zastosować mniejsze prześwity między przechowywanymi butami. Obuwie z podeszwą i bieżnikiem, które mają tendencje do zbierania zabrudzeń, warto umieszczań na pełnych półkach. Dla sportowego i eleganckiego obuwia sprawdzą się natomiast półki z metalową kratką. Pamiętajmy też o jednej wyższej półce, gdzie umieścimy zimowe kozaki, sztyblety czy trzewiki.
Bardzo ważnym elementem funkcjonalnej męskiej szafy są szuflady. W nich pomieścimy bieliznę, męską biżuterię jak zegarki czy spinki, a także środki do pielęgnacji ubrań oraz obuwia. Szuflady warto wyposażyć w specjalne wkłady, dzięki którym zachowamy porządek oraz nieskrępowany i wygodny dostęp do całości ich wnętrza. W zależności od męskich potrzeb warto wyposażyć szafę w wysuwne kosze, w których można schować sprzęt sportowy czy ręczniki.
Szafa mężczyzny powinna być gadżetem
Wiadomo, że mężczyźni to gadżeciarze, którzy kochają wszelkie nowinki i ciekawe rozwiązania techniczne. Również szafa jest miejscem, które może zachwycać i budzić podziw pod tym względem. Oświetlenie na fotokomórkę, ukryty w szufladzie sejf na zegarki, czy pionowe szafki tipp-on, w których skrywają się jedwabne krawaty pozwolą poczuć się każdemu mężczyźnie, jakby był Jamesem Bondem szykującym się do kolejnej tajnej misji. Salony firmowe renomowanych firm tworzących meble do zabudowy posiadają w swojej ofercie wiele niestandardowych i interesujących propozycji.
Do funkcjonalnych, ale i bardzo praktycznych gadżetów meblowych zalicza się również oświetlenie. Szczególnie przy szafach wnękowych jest ono niezbędne dla wygody użytkowania. Podświetlone półki czy szuflady pozwalają na szybsze znalezienie rzeczy oraz nadają szafie odpowiedniego klimatu.
Niezwykle istotne są okucia meblowe, prowadnice oraz systemy domykania drzwi. To elementy, które decydują o żywotności szafy, jakości jej wykonania oraz komforcie codziennego użytkowania. Gdy tworzymy szafę pod zabudowę warto skorzystać ze sprawdzonych producentów i wysokiej klasy materiałów, gdyż tworzony mebel powinien służyć przez długie lata. Mężczyźni na takie detale zwracają szczególną uwagę.
Tak samo, jak gadżety i jakość dla nowoczesnego mężczyzny ważny jest design. Szafa nie powinna być zwykłym meblem, ale mieć ten wyjątkowy wygląd i idealnie pasować do reszty otoczenia. W szafie dla mężczyzny najważniejsze jest to by oddawała jego charakter. Jej wnętrze powinno współgrać ze stylem życia, pasjami i pracą właściciela. Dzięki tak stworzonemu meblowi każdy mężczyzna zyska bardzo dużo czasu przy codziennym wybieraniu ubrań czując się panem sytuacji, bo przecież chłopaki nie płaczą (szukając zaginionej, cennej spinki czy skarpetki do pary).
Materiały partnera
fot. Komandor