Skąd wziąć kartę pojazdu?
Każdy samochód (a także motocykl), który został zarejestrowany w Polsce po 1 lipca 1999 r., powinien posiadać tzw. kartę pojazdu. Ta niewielka książeczka przekazywana jest nabywcy wraz z innymi dokumentami pojazdu. Jeśli kupujemy nowe auto z salonu, kartę otrzymamy od producenta, natomiast po sprowadzeniu wozu z zagranicy, musimy sami wystąpić z wnioskiem o wydanie dokumentu.
Kartę pojazdu powinniśmy otrzymać także od dotychczasowego właściciela samochodu używanego, od którego kupujemy auto na rynku wtórnym. W praktyce to właśnie w tej sytuacji mogą wystąpić problemy. Nieuczciwi zbywcy zasłaniają się zgubieniem karty pojazdu, chcąc w ten sposób ukryć jego przeszłość (np. dokonane przeróbki czy też fakt, że auto służyło jako taksówka lub nawet zostało skradzione). Często prezentują wtedy duplikat dokumentu, w którym nie figurują już niewygodne zapisy.
Brak karty pojazdu – co robić?
Kartę pojazdu, która została zniszczona albo zgubiona, można wyrobić ponownie, o czym szczegółowo przeczytamy na stronie https://kioskpolis.pl/co-zrobic-w-przypadku-zagubienia-karty-pojazdu/. W tym celu należy udać się do właściwego wydziału komunikacji, złożyć odpowiedni wniosek i uiścić opłatę. Wyrobienie duplikatu książeczki nie jest trudne, a zdecydowanie potrzebne, o czym przekonamy się przede wszystkim w sytuacji, gdy w przyszłości będziemy chcieli sami sprzedać auto.
Karta pojazdu zawiera wszystkie ważne informacje o samochodzie – znajdziemy tutaj dane na temat jego marki, modelu, parametrów technicznych, przeznaczenia, przeróbek oraz dotychczasowych właścicieli. Dla potencjalnego kupującego jej brak może być podejrzany lub choćby problematyczny. Może budzić niepewność co do faktycznej historii pojazdu, a także stanowić dodatkowy problem, bo nową kartę nabywca będzie musiał wyrobić we własnym zakresie.
Kiedy potrzebna jest karta pojazdu?
Szczegółowe zapisy w karcie pojazdu służą kupującym i potwierdzają uczciwość sprzedających, jednak dokument ten okazuje się przydatny nie tylko podczas zawierania transakcji. Najważniejszą jego funkcją jest umożliwienie nabywcy zarejestrowania samochodu, co bez karty pojazdu jest niemożliwe. Bez niej nie dopełnimy także żadnych innych formalności administracyjnych związanych z danym pojazdem. Konieczność okazania książeczki w urzędzie jest ponadto pewnego rodzaju sposobem na złodziei, którzy nie mając jej, nie będą mogli zarejestrować samochodu na fikcyjne nazwisko.
Dodatkowe utrudnienie dla niecnych zamiarów osób trzecich stanowi również fakt, że karta pojazdu jest dokumentem zupełnie nieprzydatnym na co dzień, co oznacza, że nie musimy wozić jej ze sobą – wręcz przeciwnie, najlepiej przechowywać ją w domu. Nie trzeba okazywać jej ani w razie kontroli policyjnej, ani też przy zakupie ubezpieczenia, dzięki czemu ryzyko, że zostanie skradziona wraz z autem, jest ograniczone.
Kartę pojazdu powinien mieć każdy posiadacz samochodu, a każdy zainteresowany jego kupnem powinien dobrze ją przeanalizować. To znacznie ograniczy ryzyko nieudanej transakcji i pozwoli sprawnie dokończyć formalności w urzędzie.
Materiały partnera