Te niecodzienne zajęcia w bytomskiej jednostce penitencjarnej rozpoczęły się w poniedziałek, 11 marca, i potrwają aż do piątku, 15 marca. Udało się je zrealizować dzięki nawiązaniu współpracy między instytucjami w ramach cyklu wystaw i rezydencji pt. „Służbówka”. Osadzeni mają możliwość tworzenia rękodzieła z ryżu i chleba, a więc dość niekonwencjonalnych materiałów. Efekty ich pracy będzie można zobaczyć w CSW Kronika podczas wystawy Patrycji Orzechowskiej pt. „Rękoczyny”. Ekspozycja będzie czynna od 25 maja do 28 czerwca 2019 roku.
„Służbówka” to długofalowy projekt artystyczny mający na celu aktywizację lokalnych społeczności poprzez wprowadzenie sztuki w ich codzienne życie. Nazwa przedsięwzięcia nawiązuje do miejsca, w którym prezentowane są efekty projektu. Ekspozycja ulokowana jest bowiem w jednym z pomieszczeń CSW Kronika, które niegdyś przeznaczone było dla służby. Autorzy postanowili zaadaptować je na cele wystawiennicze i zachować jego pierwotną nazwę. Jak informuje Paweł Wątroba kurator z CSW Kronika, realizatorzy chcą w ten sposób symbolicznie odwrócić role: pomieszczenie galerii ma pełnić funkcję służebną społecznościom wykluczonym, być miejscem, w którym będą one mogły wyrazić siebie w twórczy sposób.
Dzisiejsi więźniowie zajmują się teatrem, śpiewaniem, malowaniem obrazów, pisaniem wierszy, decoupagem, czy haftowaniem. Sztuka stanowi jedno z narzędzi resocjalizacji, ale pozwala także na ekspresję artystyczną, rozwój pasji, jak i skłania do refleksji nad sobą. Inicjatywa realizowana przez CSW Kronika w bytomskim areszcie oddaje głos społecznościom niesłyszalnym, defaworyzowanym. - Realizacja zadania polega na stworzeniu wystawy wokół problemu konkretnej grupy społecznej, wspólnie z jej przedstawicielami - wyjaśnia Paweł Wątroba.