Ortofotomapy wykonuje się zwykle za pomocą zdjęć lotniczych lub satelitarnych. Układa się je w mozaikę odpowiadającą układowi współrzędnych. W ten sposób powstaje z nich jedna, duża mapa.
W ostatnim czasie w Bytomiu wykonuje się ortofotomapy co dwa lata. Ich zastosowanie jest różne. Można dzięki nim np. zaobserwować zmiany w ukształtowaniu terenu, czy powstanie nowych budynków.
Z bytomskich ortofotomap można skorzystać w Internetowym Serwisie Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej. Najstarsza z nich pochodzi z 1997 roku. Oglądanie tych map to ciekawa podróż w przeszłość. Można na nich zobaczyć m.in. zielony Rynek, ratusz w Miechowicach oraz wciąż istniejące zabudowania kopalń Rozbark i Szombierki.
Od niedawna dostępna jest nowa wersja ortofotomapy z 2018 r. Zdjęcia wykonano pod koniec ubiegłego roku. Ze względu na ich jakość bytomska ortofotomapa jest unikatowa w skali kraju. Tylko kilka miast w Polsce może pochwalić się tak dokładną fotomapą. Jej rozdzielczość terenowa wynosi 3 cm/pixel. Najnowszą wersję ortofotomapy opracowała MGGP Aero z Tarnowa.