To pionierskie rozwiązanie pozwala na przedstawienie w wirtualnej rzeczywistości realiów pracy na lotnisku. Aby zanurzyć się w cyfrowym świecie wystarczy założyć specjalne gogle, a następnie postępować zgodnie ze wskazówkami doświadczonego koordynatora lotu LS Airport Service.
- Korzystając z gogli generujących trójwymiarowy obraz przestrzeni w technice Virtual Reality 360, chętni będą mogli zobaczyć jak wygląda praca na lotnisku związana z obsługą naziemną samolotów, pasażerów, bagaży oraz przesyłek lotniczych - mówi Beata Kołodziejczyk, dyrektorka Technikum nr 4.
Instalacja będzie czynna od środy, 27 lutego, do piątku, 1 marca, w godzinach od 9.00 do 18.00.
- Przy pomocy nowoczesnej technologii filmowej przeniesiemy widzów na płytę warszawskiego lotniska, tuż pod nos lądującego z Toronto Dreamlinera. Odwiedzający nasze stoisko zobaczą na własne oczy jak wygląda rozładunek i załadunek samolotu, wejdą do luku bagażowego, wypchną razem z nami samolot na pas startowy. Zobaczą rzeczywistość, do której na co dzień dostęp mają wyłącznie profesjonaliści LS Airport Services - dodaje Sebastian Grochala, rzecznik prasowy LS Airport Services. Wypada dodać, że jest to największa w Polsce spółka zajmująca się handlingiem, czyli obsługą naziemną samolotów pasażerskich, prywatnych, wojskowych i rządowych. Współpracuje z 50 przewoźnikami lotniczymi z całego świata.
Organizatorzy wydarzenia przygotowali również Lotnicze Koło Fortuny, w którym będzie można wykazać się swoją wiedzą z zakresu lotnictwa oraz wygrać lotnicze niespodzianki. To jednak nie wszystko, ponieważ multimedialne narzędzie stanowi jedynie dopełnienie organizowanej w bytomskim Technikum nr 4 IX Ogólnopolskiej Konferencji Stowarzyszenia Technicznych Szkół Lotniczych. Odbywa się ona w Bytomiu nie bez przyczyny. Technikum nr 4 należy do wąskiego grona kilkunastu szkół w Polsce, które współpracują z firmą LS Airport Services i LS Technics, w ramach projektu LS Academy, realizowanego przy wsparciu Ministerstwa Edukacji Narodowej. Dzięki temu uczniowie już podczas edukacji szkolnej wdrażają się do przyszłej pracy i poznają lotnicze środowisko. Mogą też uczestniczyć w lekcjach prowadzonych przez ekspertów Spółek z Grupy LS. Dodatkowo, podczas wizyt na lotnisku poznają „od kuchni” kulisy pracy w porcie lotniczym. Odbywają tam też praktyki, a po ukończeniu szkoły mogą podjąć pracę.
Jak informują organizatorzy wydarzenia, w programie kilkudniowej konferencji zawarto m.in. omówienie spraw dotyczących podstaw programowych oraz programów nauczania dla zawodów branży lotniczej. Uczestnicy będą mogli nie tylko zwiedzić lotnisko oraz hangary w Pyrzowicach, ale i od podszewki poznać specyfikę pracy w porcie lotniczym.