Setki drzew w parku pójdą pod topór

Trwają prace przy odnowie Parku Mickiewicza na Rozbarku. W ramach inwestycji na zlecenie miasta zostanie wyciętych niemal 650 drzew. Część z nich już poległa.

Byt wycinka park mickiewicza

Początki Parku Mickiewicza sięgają okresu międzywojennego. Założono go na obszarze pomiędzy Rozbarkiem a Łagiewnikami jako proste założenie geometryczne o charakterze krajobrazowym. Wówczas nosił on imię niemieckiego poety Johanna Wolfganga von Goethego. Po 1945 roku, gdy Bytom znalazł się na terenie Polski, patronem zieleńca uczyniono polskiego wieszcza.

W 2010 r. miasto zrewitalizowało część parku w rejonie ulicy Cichej, gdzie znajduje się zespół czterech stawów. Oczyszczono wtedy zbiorniki, wytyczono nowe alejki, zbudowano drewniany mostek oraz tarasy widokowe, a także ustawiono elementy małej architektury, jak m.in. ławki, kosze, karmniki dla ptaków, ozdobne balustrady i pergole. Ówczesny naczelnik Wydziału Ekologii, Andrzej Panek, po ukończeniu tej inwestycji podkreślał, że projektanci i wykonawcy starali się jak najmniej ingerować w zieleń w parku.

Po ośmiu latach miasto znów przystąpiło do renowacji Parku Mickiewicza, lecz tym razem prace obejmują cały teren. Różnica polega też na tym, że zdecydowano się znacznie przerzedzić tamtejszy drzewostan. Lista drzew do wycinki jest długa aż na 647 pozycji. Znalazły się na niej głównie wierzby, klony, i topole, ale też brzozy, głógi, jarzębie, buki, robinie i lipy. Obwód największych z nich - trzech wierzb białych - przekracza 3 metry. Na liście nie brakuje też drzew o obwodzie ponad dwóch metrów. Wytypowano je po wcześniejszej inwentaryzacji. Według dokumentacji są to drzewa zniszczone lub uschnięte oraz samosiejki. Kolejnych 226 drzew ma przejść zabiegi pielęgnacyjne poprzez przycięcie uschniętych gałęzi, bądź usunięcie jemioły lub odrostów.

Podczas gdy, z pewnych rejonach parku zniknie część drzew, to w innych pojawią się nowe. Nasadzenia planuje się m.in. przy placu zabaw, wzdłuż ciepłociągów oraz przy ulicy Chorzowskiej, gdzie zieleń ma izolować park przed hałasem i zanieczyszczeniami z ruchliwej drogi.

Oprócz wycinki i nasadzeń drzew inwestycja obejmuje oczyszczenie stawów, remont oczka wodnego, w którym pojawi się fontanna napowietrzająca, wykonanie klombów ozdobnych i łąki kwietnej, renowację toru saneczkowego, budowę miejsc parkingowych dla samochodów przy Orliku, remont zniszczonych tarasów i alejek oraz montaż elementów małej architektury.

Rewitalizacja Parku Mickiewicza jest finansowana ze środków europejskich z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wykonawcami prac są firmy GIJO Kapsa i inni sp. j. z Chorzowa oraz Zakłąd Usługowy Konserwacja Terenów Zielonych Jacek Wieczorek z Bytomia. Łączna wartość zamówienia wynosi 4,5 mln zł.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon