Poznaj sekrety Bytomia. Czeka nas osiem wycieczek z przewodnikiem

Osiem atrakcyjnych wycieczek czeka na nas w okresie wakacyjnym. Uczestnicy poznają wiele sekretów miasta, a także zwiedzą obiekty, które na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających.

Byt panorama 4 lo opera krystyna

Bytom ma wiele problemów, z którymi zmaga się każdego dnia. Nie można jednak zapominać, że mieszkamy w pięknym mieście o bardzo bogatej historii. Zakamarki kryją mnóstwo sekretów, a przez wieki działo się u nas tak wiele, że nie da się o tym mieście wiedzieć wszystkiego.

Dla mieszkańców Bytomia, ale nie tylko, bardzo ciekawą atrakcją są coroczne spacery z przewodnikiem. W trakcie tych wakacji przygotowano aż osiem różnych wycieczek, które pozwolą nam odkryć ukryte piękno miasta, a także poznać zaskakujące historie.

Na uczestników czeka wiele atrakcji. Będzie okazja, by zajrzeć do obiektów, które na co dzień rzadko wpuszczają zwiedzających, jak Elektrociepłownia Szombierki, czy bytomski areszt śledczy.

Szczegółowy plan wycieczek znajdziecie poniżej. Na wszystkie trzeba obowiązkowo zapisać się w wyznaczonych terminach. Dzieci do lat 10 zwiedzają z darmo, a pozostali muszą zapłacić jedynie 6 złotych. Zgłoszenia należy składać mailowo na adres promo@um.bytom.pl (z dopiskiem nazwy wycieczki) lub telefonicznie pod numerem 32 386 36 69.

7 lipca, g. 9.00, start: Rynek 7

TAJEMNICE KLEINFELDU - WILLOWA ARCHITEKTURA MIASTA Z PRZEŁOMU XIX/XX

Kleinfeld (Małe Pole) to bogactwo historyczne i architektoniczne. Przyjrzymy się cieszącym oko willom z ogrodami, zajrzymy do ich wnętrz, m.in. do willi Josephine i willi Frankensteina. Odwiedzimy Urząd Stanu Cywilnego. Zapisy od 2 lipca.

14 lipca (sobota), g. 9.00, start: Rynek 7

Z BYTOMIA DO SANTIAGO DE COMPOSTELA

Niewiele osób wie, że przez Bytom przebiega Szlak św. Jakuba, prowadzący do hiszpańskiego Santiago de Compostela. Uczestnicy ruszą spod Zajezdni Tramwajowej w Stroszku przez Segiet do Tarnowskich Gór. Trasa wycieczki wynosi ok. 5 km! Poprowadzi ją Magdalena Goik. Każdy uczestnik otrzyma paszport pielgrzyma z miejscem na pieczątki. Udział bezpłatny. Zapisy od 2 lipca.

21 lipca, g. 10.00, start: Rynek 7

EC SZOMBIERKI - ARCYDZIEŁO ARCHITEKTURY PRZEMYSŁOWEJ

Elektrociepłownia Szombierki, zwana też katedrą industrialu, to wyjątkowe połączenie sztuki i techniki. Okazała kilkudziesięciometrowa wieża zegarowa (średnica tarczy wynosi prawie pięć metrów, a każda ze wskazówek waży około stu kilogramów) oraz trzy kominy tworzą rozpoznawalną sylwetkę obiektu. Oprócz walorów architektonicznych budynek posiada ciekawą historię związaną z fortuną przemysłowca Karola Goduli i rodu Schaffgotschów. Zapisy od 16 lipca.

28 lipca, g. 10.00, start: Rynek 7

HISTORIA WYMIARU SPRAWIEDLIWOŚCI W BYTOMIU

Od „wieszadła” do gilotyny. Dowiemy się, kto i jak karał przestępców w średniowiecznym Bytomiu, gdzie było bytomskie „wieszadło”, w jakim celu wybudowano obecny Urząd Miejski. W programie wycieczki m.in. zwiedzanie Aresztu Śledczego, Sądu Rejonowego i Urzędu Miejskiego w Bytomiu. Zapisy od 9 – 14 lipca.

5 sierpnia (niedziela), g. 10.00, start: Rynek 7

ŚLADAMI SPOŁECZNOŚCI ŻYDOWSKIEJ

Pierwsi Żydzi w Bytomiu osiedlili się prawdopodobnie już w średniowieczu. Na przełomie lat 20. i 30. XX w. mieszkało tu ok. 3500 osób tego wyznania. Dowiemy się, gdzie żyli, gdzie się modlili i gdzie spoczęli po śmierci… W programie zwiedzania m.in. cmentarz żydowski w Bytomiu. Zapisy od 30 lipca.

11 sierpnia, g. 10.00, start: Rynek 7

BYTOM ŚREDNIOWIECZNY

Bytom średniowieczny, czyli najdawniejsze czasy naszego miasta – od X wieku po upadek górnictwa w XV wieku. W programie m.in. Wzgórze Małgorzatki, najstarszy bytomski kościół oraz relikty średniowiecznego miasta. Dodatkową atrakcją będzie pokaz walk rycerzy z Bytomskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde. Zapisy od 6 sierpnia.

18 sierpnia, g. 10.00, start: Rynek 7

DZIEJE MAJĄTKU KAROLA GODULI

Śladami Karola Goduli, najbardziej tajemniczego i fascynującego Górnoślązaka I połowy XIX wieku… Co znaleziono w kapsule czasu? – zwiedzanie kościołów pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szombierkach oraz kościoła pw. Ścięcia Jana Chrzciciela w Goduli. Bilety tramwajowe Centrum Bytomia – Szombierki i Szombierki – Godula (i z powrotem) we własnym zakresie. Zapisy od 13 sierpnia.

25 sierpnia, g. 10.00 , start: Rynek 7

ALEJA LEGIONÓW - ZAŁOŻENIA ARCHITEKTONICZNE

Aleja Legionów – niezwykła ulica będąca świadectwem czasów największego rozkwitu Bytomia. W programie m.in. zwiedzanie willi nadburmistrza Bruninga oraz budynku Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Zapisy od 20 sierpnia.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon