Czujniki smogu we wszystkich dzielnicach

Bytom wreszcie dorobił się sieci czujników badających jakość powietrza. W każdej dzielnicy zamontowano po jednym urządzeniu. Teraz jeszcze "świecą" na zielono, ale nie ma wątpliwości, że zimą zrobią się czerwone...

Byt kominy centrum
Reklama

Choć sezon grzewczy już dawno za nami i nikt teraz nie myśli o smogu, to za kilka miesięcy znów w mediach i w towarzyskich dyskusjach będzie dominować temat zanieczyszczenia powietrza w polskich miastach. Jeszcze do niedawna bytomianie nie mieli możliwości dokładnego sprawdzenia, jakie warunki panują na zewnątrz ich domów, ponieważ najbliższe stacje pomiarowe Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska znajdowały się w Zabrzu i Katowicach, lecz od zeszłego roku w oddziałach firm Aviva i Eurobank przy ul. Wrocławskiej i Dworcowej zainstalowano sensory Airly.

Reklama

Jednak to wciąż jeszcze było za mało. Oba czujniki znajdują się w Śródmieściu, natomiast dotąd nie prowadzono pomiarów w innych częściach miasta. Ze względu na rodzaj zabudowy, ukształtowanie terenu i sposób ogrzewania budynków warunki w poszczególnych zakątkach Bytomia mogą się różnić. Można się domyślać, że w gęsto zabudowanym centrum, gdzie mieszkania z reguły są ogrzewane węglem powietrze będzie gorsze niż na osiedlu w Miechowicach zasilanym głównie przez miejską sieć ciepłowniczą, ale do tej pory nikt tego nie badał.

Urząd Miejski zawarł porozumienie z firmą Future Processing z Gliwic (do 2014 r. zarejestrowaną w Bytomiu), na podstawie którego powstała sieć lokalnego monitoringu jakości powietrza złożona z 11 czujników rozlokowanych na budynkach użyteczności publicznej we wszystkich dzielnicach Bytomia. - Kiedyś na terenie miasta działała jedna stacja pomiarowa przy ul. Modrzewskiego w Szombierkach, którą obsługiwał Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Obecnie, śledząc zebrane dane, będzie można lepiej kontrolować jakość bytomskiego powietrza w jedenastu różnych lokalizacjach - powiedział Marek Gorzkowski, naczelnik Wydziału Inżynierii Środowiska Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

Sensory zamontowane przez Future Processing mierzą poziom pyłów PM10 i PM2,5, dwutlenku azotu, dwutlenku siarki, tlenku węgla i ozonu. Odczyty można na bieżąco sprawdzać na internetowej mapie DiscovAir.pl. Znajdują się tam również dane z Rudy Śląskiej, która również współpracuje z gliwicką firmą, a także wyniki ze stacji pomiarowych WIOŚ.

Oprócz czujników smogu w tym roku nad Bytomiem mają pojawić się specjalistyczne drony. Te latające maszyny mają pomóc w ustalaniu źródeł zanieczyszczeń powietrza, co z kolei ma się przysłużyć skuteczniejszemu egzekwowaniu kar za palenie w piecach zabronionymi paliwami. Środki na ten cel znalazły się w budżecie z inicjatywy radnych opozycji. Więcej o zaletach dronów pisaliśmy w tym artykule.

Lista lokalizacji czujników smogu FP Instruments

- Śródmieście – ul. Strzelców Bytomskich 11 (I LO im. Jana Smolenia)
- Szombierki – ul. Modrzewskiego 5 (Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących)
- Karb – ul. Racławicka 17 (Szkoła Podstawowa nr 21 im. Józefa Lompy)
- Rozbark – ul. Matejki 15 (Szkoła Podstawowa nr 9 im. Adama Mickiewicza)
- Łagiewniki – ul. Świętochłowicka 12 (Szkoła Podstawowa nr 27)
- Bobrek – ul. Rataja 3 (Szkoła Podstawowa nr 16 im. Marii Konopnickiej)
- Stroszek – ul. Wojciechowskiego 6 (Szkoła Podstawowa nr 23)
- Górniki – ul. Żołnierska 41 (Ochotnicza Straż Pożarna Górniki)
- Sucha Góra – ul. 9-Maja 21a (Ochotnicza Straż Pożarna Sucha Góra)
- Miechowice – ul. Stolarzowicka 33 (Dom Pomocy Społecznej Kombatant)
- Stolarzowice – Pl. Witkiewicza 2 (Przedszkole Miejskie nr 53)

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon
Reklama