Modernistyczna perła odzyska świetność

Siedziba Centrum Integracji Społecznej to jeden z najciekawszych budynków powstałych w okresie międzywojennym w Bytomiu. Właśnie rusza przebudowa, która przywróci jego pierwotną formę, jednocześnie dostosowując go do nowoczesnych standardów.

To kolejna - po wpisaniu gmachu Poczty Polskiej przy ul. Miarki do rejestru zabytków - świetna wiadomość dla miłośników moderny. Choć budynek przy ul. Miarki 10 nie ma tak imponujących rozmiarów, jak Muzeum Górnośląskie na placu Sobieskiego, czy pływalnia kryta w Parku Kachla, to jest zaliczany do najlepszych obiektów zaprojektowanych w stylu międzynarodowym, jakie powstały w naszym mieście. Po wybudowaniu, w latach 30. XX wieku z pewnością był ikoną nowoczesności ze względu na zupełny brak ozdób i odważną, kubiczną bryłę, która musiała budzić emocje w mieście wypełnionym kamienicami o bogatej ornamentyce.

Budynek zaprojektował w 1929 roku architekt A. Thoms dla Niemieckiego Związku Pracowników Handlowych (DHV - Deutschnationalen Handlungsgehilfen Verbandes). W tym okresie ulica Miarki była wielkim placem budowy. Po plebiscycie, gdy Górny Śląsk podzielono między Polskę i Niemcy, a Bytom znalazł się przy samej granicy, wybudowano tu kilkadziesiąt budynków mieszkalnych i kompleks pocztowy zintegrowany z dopiero co powstałym dworcem kolejowym. Siedziba DHV wyróżniała się nawet w takim otoczeniu, bowiem Thoms w swoim projekcie całkowicie odrzucił klasyczne wzorce, podczas gdy twórcy większości budynków przy ul. Miarki wybiórczo czerpali z idei modernizmu.

W latach pięćdziesiątych dokonano zmiany sposobu użytkowania obiektu i od tej pory służył on poradni przeciwgruźliczej. W późniejszym okresie zwiększono jego powierzchnię poprzez nadbudowę zachodniego skrzydła o dodatkowe piętro i rozbudowę w kierunku południowym. Dobudowaną część bez trudu można odróżnić od pierwotnej, gdyż do jej wzniesienia użyto cegieł innego rodzaju i nawet nie trudzono się, by w jakikolwiek sposób zakamuflować stalowe nadproża okien. Z kolei w 2000 roku na tyłach budynku wykonano szyb windy dla niepełnosprawnych.

Te modyfikacje negatywnie wpłynęły na architekturę budynku, zaburzając proporcje nadane mu przez Thomsa, natomiast szyb windy poważnie zawęził przejazd dla pojazdów. Co gorsza piętro w zachodniej części nadbudowano na istniejącym stropodachu, który nie jest dostosowany do przenoszenia dodatkowych obciążeń. Te błędy ma naprawić rozpoczynająca się właśnie renowacja zaprojektowana przez biuro Hornik Chmura Architektura z Katowic.

Architekci przewidują m.in. rozebranie dobudówek, oczyszczenie ceglanej elewacji oraz renowację i rekonstrukcję elementów stalowych takich, jak maszt flagowy, barierki oraz wymianę stolarki. Wszystko po to, aby z zewnątrz przywrócić oryginalną formę budynku. W środku natomiast planuje się wyburzenie istniejacych schodów, które nie spełniają wymogów ewakuacyjnych, a w ich miejscu powstaną nowe wraz z przeszkloną windą obsługującą wszystkie piętra. Dzięki niej oraz platformie przed budynkiem osoby niepełnosprawne będą mogły korzystać z głównego wejścia. Aby skrócić komunikację pionową dla osób mających problemy z poruszaniem się, architekci wyznaczyli takie funkcje, jak stołówka i sale wielofunkcyjne na parterze budynku.

Układ pomieszczeń będzie nawiązywać do historycznego, lecz ich funkcje będą odpowiadać obecnym potrzebom pracowników i uczestników bytomskiego CIS. Szczególną przestrzenią w odnowionym budynku będzie sala wielofunkcyjna zajmująca całe zachodnie skrzydło na poziomie parteru. Ze względu na sporą powierzchnię (niemal 90 m2) będzie można ją podzielić na dwie za pomocą mobilnych ścianek. Na wyższych piętrach zlokalizowane będą biura CIS, pracownie (komputerowa, fryzjerska, gastronomiczna i krawiecka), gdzie uczestnicy CIS będą przyuczani do zawodu, pomieszczenia techniczne i socjalne oraz toalety. Wnętrza budynku mają być zaaranżowane w stylistyce lat 30.

Przebudowa budynku CIS przy ul. Miarki 10 będzie kosztować 4,4 mln zł. Wykonawcą prac jest firma Efekt z Siemianowic Śląskich. Prace potrwają rok. W tym czasie CIS będzie funkcjonować w wynajętych pomieszczeniach przy ul. Chłodnej 1 (obok Simply Marketu). Inwestycja jest finansowana ze środków unijnych przeznaczonych na rewitalizację Bytomia (OSI). Celem projektu jest dostosowanie budynku do prowadzenia działań zmierzających do usamodzielnienia osób wykluczonych lub zagrożonych wykluczeniem społecznym poprzez edukację zawodową i społeczną, wzmocnienie potrzeby powrotu na rynek pracy i pełnienia ról społecznych.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon