Mieszkanka ulic Piłsudskiego w czwartek około godziny 9:30 połączyła się z numerem alarmowym. Zgłosiła operatorowi, że w jej mieszkaniu prawdopodobnie ulatnia się czad. Jej mąż stracił przytomność, a kobieta wraz z dziećmi bardzo źle się czuła.
Na miejsce wysłano służby ratunkowe. Strażacy stwierdzili w lokalu duże stężenie tlenku węgla, jednak po pomiarach w innych mieszkaniach uznano, że nie ma zagrożenia dla sąsiadów.
45-latek wraz z dwójką dzieci w wieku 6 i 14 lat oraz żoną zostali przewiezieni do szpitala, natomiast w celu dokładnego wyjaśnienia okoliczności zdarzenia powołano biegłego w zakresie pożarnictwa, który razem z policjantami z komisariatu przy ul. Rostka przeprowadził badania instalacji i urządzeń grzewczych, aby znaleźć przyczynę ulatniania się tlenku węgla.
Uwaga na czad
Służby każdej zimy przestrzegają mieszkańców przed czadem. To bardzo podstępny "zabójca". Co roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla ginie kilkadziesiąt osób w całej Polsce. Czad jest bezbarwny i nie ma zapachu, przez co jest dla ludzi niewyczuwalny.
Tlenek węgla powstaje w wyniku niepełnego spalania m.in. drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty, propanu, węgla i ropy, spowodowanego brakiem wystarczającej ilości tlenu. Potencjalnymi źródłami zagrożenia są piece węglowe, kominki, gazowe podgrzewacze wody, piece gazowe i olejowe etc.
Powstawanie czadu może wynikać z braku dopływu świeżego powietrza do urządzenia, przez co paliwo jest niedostatecznie spalane. Powodować to może np. przedwczesne zamknięcie paleniska, zapchany lub nieszczelny przewód kominowy, bądź zła regulacja palnika gazowego.
W okresie grzewczym należy dbać o należytą wentylację mieszkania. Szczelnie pozamykane okna, zatkane kratki, brak otworów wentylacyjnych w drzwiach łazienkowych mogą sprzyjać wytwarzaniu tlenku węgla. Dlatego trzeba regularnie kontrolować drożność przewodów wentylacyjnych i kominowych, a także wietrzyć pomieszczenia. Warto też zaopatrzyć się w czujnik czadu.
Jak wykryć zatrucie czadem?
Objawami lekkiego zatrucia tlenkiem węgla są: lekki ból, mdłości, wymioty, ogólne zmęczenie i osłabienie. W przypadku średniego zatrucia może wystąpić nasilający się ból głowy, senność, zaburzenia świadomości i równowagi, trudności z oddychaniem, przyśpieszony oddech oraz zaburzenia rytmu serca. Z kolei z ciężkim zatruciem wiążą się drgawki i utrata przytomności.
Jeśli zatrucie czadem zostanie wykryte, należy natychmiast zapewnić dopływ świeżego, czystego powietrza do pomieszczenia, a poszkodowaną osobę wynieść w bezpieczne miejsce z czystym powietrzem, rozluźnić jej ubranie (rozpiąć pasek, guziki, ale nie rozbierać, by nie doprowadzić do przemarznięcia).