Podwórka do rewitalizacji

Kilkadziesiąt podwórek w Śródmieściu i Rozbarku przejdzie metamorfozę w ramach rewitalizacji Bytomia. Zmiany zaprojektują sami mieszkańcy, a pomogą im w tym zawodowi architekci. Następnie podwórza zostaną przebudowane według przygotowanych koncepcji.

Byt ulotka podworka

Przedsięwzięcie realizują Bytomskie Mieszkania wraz z firmą Pronobis Studio. Na początek wyznaczono kilkadziesiąt lokalizacji, w których zostaną wypracowane modelowe rozwiązania dla bytomskich podwórek, które będą mogły być później wykorzystywane w kolejnych miejscach. Pionierami, którzy stworzą wzorcowe projekty będą mieszkańcy kamienic przy ul. Piłsudskiego (15, 34-36, 38, 40, 42, 44, 50), Kwietniewskiego (23), Żeromskiego (32, 34, 36, 38), Piekarskiej (27, 43, 45), Katowickiej (11-13, 34, 60) oraz Siemianowickiej (16-18, 18b). Z podwórzy będą mogli korzystać również osoby zamieszkujące w sąsiednich budynkach, dlatego one też będą mogły brać udział w ich projektowaniu.

Pierwsze działania rozpoczęły się już dziś. Architekci z Pronobis Studio odbyli spacer inwentaryzacyjny po wybranych podwórkach. Na poniedziałek i wtorek mają zaplanowane spotkania indywidualne z mieszkańcami, z którymi w środę i w piątek przeprowadzą spacery badawcze. W międzyczasie odbędą się warsztaty z licealistami oraz dziećmi, w ramach których powstaną pomysły na idealne podwórka dla najmłodszych, młodzieży i seniorów. W następną sobotę, 13 stycznia, na pl. Sikorskiego, ul. Piłsudskiego i przed Biedronką na Pogodzie stanie punkt informacyjny, gdzie będą zbierane uwagi i sugestie dotyczące bytomskich podwórek.

Po tygodniu intensywnego zbierania informacji w poniedziałek 15 stycznia odbędą się warsztaty z mieszkańcami w Szkole Podstawowej nr 4 przy ul. Chrobrego. Podczas tego spotkania architekci razem z osobami biorącymi udział w tym wydarzeniu zaprojektują wybrane podwórka. Na koniec całego procesu powstanie dokument - program funkcjonalno-użytkowy - który posłuży Bytomskim Mieszkaniom do wybrania wykonawcy, który przeprowadzi remont podwórek. - Celem opracowania jest uzyskanie optymalnego rozwiązania w zakresie zagospodarowania terenu poprzez udostępnienie wielofunkcyjnej, otwartej i ogólnodostępnej przestrzeni publicznej przeznaczonej dla różnych użytkowników - wyjaśnia Sylwia Widzisz-Pronobis z Pronobis Studio.

Na początku lutego projektanci planują przeprowadzić prezentację finalnych propozycji zagospodarowania podwórek. Projekty dla placów przy Piłsudskiego, Kwietniewskiego, Żeromskiego, Piekarskiej, Katowickiej i Siemianowickiej będą modelowymi rozwiązaniami dla całego miasta, dlatego ważne jest, by udział w ich projektowaniu wzięli nie tylko mieszkańcy budynków bezpośrednio sąsiadujących z tymi podwórkami, ale wszyscy bytomianie z terenów objętych rewitalizacją.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon