Bytom ma bardzo długie tradycje piwowarskie sięgające średniowiecza. Jeszcze stosunkowo niedawno znajdowało się tu kilka browarów, ale w pierwszej dekadzie tego wieku ostatecznie zaprzestano produkcji złocistego napoju w naszym mieście. Ostatnimi pamiątkami po kilkusetletniej historii bytomskich browarów jest nazwa ulicy Browarnianej oraz fasada jednego z tutejszych zakładów wkomponowana w elewację piętrowego parkingu centrum handlowego Agora.
Na szczęście w czerwcu zeszłego roku w jednej z najbardziej okazałych kamienic przy Rynku otwarto Minibrowar Piwnica Gawronów, gdzie rozpoczęto produkcję piwa. Początkowo wyłącznie dla gości lokalu, lecz od lutego jest ono także butelkowane i można kupić kilka różnych rodzajów do wypicia np. w zaciszu domowym lub podarowania komuś w prezencie.
Nazwa bytomskiego browaru pochodzi od nazwiska jego właściciela - Jacka Gawrońskiego. Jest on właścicielem kilku kamienic w ścisłym centrum miasta. O otwarciu klubu w piwnicach jednej z nich myślał już przed dziesięcioma laty, jednak wtedy jeszcze nie przewidywał, że będzie tu produkować piwo. Dziś z tego żartuje mówiąc, iż nie sądził, że będzie musiał otworzyć swój browar, żeby napić się piwa.
W piwnicach kamienicy przy Rynku 12 powstaje sześć różnych rodzajów piwa. Nad całym procesem czuwa piwowar Daniel Lempke. W tę niedzielę, 28 maja, będzie można zobaczyć kadzie Minibrowaru Piwnica Gawronów i poznać tajniki produkcji na tyle, by móc rozpocząć wytwarzanie własnego piwa. O 16:00 rozpocznie się pokaz warzenia piwa domowego. Jego prowadzący będzie warzyć w tym dniu piwo w stylu American Pale Ale (APA), które będzie można spróbować w późniejszym czasie. Natomiast od 17:00 do 20:00 chętni będą mogli zwiedzić wnętrza bytomskiego browaru.
fot. Minibrowar Piwnica Gawronów