Procesor z Bytomia produktem przyszłości

Bytomska firma Digital Core Design zdobyła główną nagrodę w konkursie Polski Produkt Przyszłości za pierwszy polski komercyjny procesor 32-bitowy D32PRO. Kolejny raz udowodniła, że da się w naszym mieście tworzyć innowacje i rozwijać nowe technologie.

Byt digital core design

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości od 19 lat organizuje Polski Produkt Przyszłości. Konkurs ma promować innowacyjność, nowoczesność, postęp i przedsiębiorczość. - Polskie przedsiębiorstwa powinny być silne we wszystkich branżach, ale musimy też mieć swoje specjalności, zwłaszcza takie, które oparte są na nowoczesnych technologiach. Kluczem do konkurencyjności gospodarki bezsprzecznie jest jej innowacyjność - powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 40 projektów z całej Polski. Nagrody przyznano w trzech kategoriach: Jednostka naukowa, Konsorcjum jednostka naukowa-przedsiębiorca oraz Przedsiębiorca. W tej ostatniej kapituła przyznała nagrodę główną firmie Digital Core Design Sp. z o.o. Sp.k. z Bytomia za "D32PRO - pierwszy polski komercyjny procesor 32-bitowy", a także przyznano jej nagrodę specjalną za projekt z branży ICT. Dzięki temu sukcesowi produkty bytomskiej spółki będą promowane w kampaniach organizowanych przez PARP oraz prezentowane na międzynarodowych targach i wystawach innowacyjności w kraju i zagranicą.

djembed

- Sukces twórców procesora można bez wątpienia określić mianem przełomu w historii polskiej elektroniki. D32PRO to nowy, innowacyjny system konfigurowalnego procesora i kompilatora, który na podstawie zdefiniowanych parametrów i/lub wykonywanego programu automatycznie dostosuje architekturę wewnętrzną, listę najbardziej optymalnych rozkazów oraz wszelkie zasoby sprzętowe. Dzięki temu pobiera mniej energii, zapewnia większa wydajność i szybszą pracę całego układu a także pozwala na stosowanie jednego kompilatora i jednego zestawu narzędzi do pracy z wieloma aplikacjami - czytamy w uzasadnieniu werdyktu.

Firma Digital Core Design istnieje od 1999 roku. Założyła ją trójka absolwentów Politechniki Śląskiej. Spółka zajmuje się projektowaniem procesorów i mikrokontrolerów. Szacuje się, że na świecie pracuje 250 milionów urządzeń zbudowanych w oparciu o architekturę opracowaną przez bytomskich inżynierów. Z produktów DCD korzystają nawet tacy giganci jak Sony, Bosch, Siemens, Philips, Caterpillar, Thales, Bombardier, General Electric czy Toyota.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon