Segiet coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Tarnowskie Góry wraz z Bytomiem i Zbrosławicami starają się o wpis 28 pogórniczych obiektów na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przedwczoraj zawarto porozumienie o współpracy będące ważnym krokiem w tym kierunku.

Byt unesco bartyla

Starania o pierwszy górnośląski wpis na listę UNESCO trwają od 2008 roku. Wniosek w tej sprawie i niezbędna dokumentacja przygotowane przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej liczą aż 1000 stron. W tym roku trafiły one w ręce Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków, a następnie przekazano je do paryskiej siedziby UNESCO, gdzie zostały pozytywnie ocenione pod względem formalnym. Obecnie trwa wnikliwa analiza merytoryczna kandydatury.

Wniosek obejmuje 28 obiektów pogórniczych znajdujących się na terenie Tarnowskich Gór, Bytomia i Zbrosławic. Mowa o m.in.: Zabytkowej Kopalni Srebra, Głębokiej Sztolni Fryderyk wraz ze Sztolnią Czarnego Pstrąga, Hałda Popłuczkowa, łąki pogórnicze oraz tarnogórski Park Miejski będący pierwszym w Europie udanym przykładem rewitalizacji terenów poprzemysłowych. Ponadto do wniosku wpisano leżące na pograniczu Bytomia i Tarnowskich Gór Rezerwat Segiet oraz Srebrną Górę. Wszystkie powyższe obiekty mają związek z górnictwem ołowiu, srebra i cynku, a także systemem zagospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach.

https://www.youtube.com/watch?v=BYTirZJ0Fmg

Ostateczna decyzja ma zapaść w połowie przyszłego roku. W międzyczasie samorządy i instytucje będące właścicielami, bądź administratorami zgłoszonych obiektów zawarły porozumienie o współpracy. Do jego zawarcia doszło w poniedziałek w Zabytkowej Kopalni Srebra. Dokument podpisało dwunastu sygnatariuszy, w tym m.in.: członek Zarządu Województwa Śląskiego, starosta tarnogórski, burmistrz Tarnowskich Gór, prezydent Bytomia, wójt Zbrosławic, przedstawiciele Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Muzeum Górnictwa Węglowego. Wszyscy zobowiązali się do współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa oraz wypracowania ogólnych zasad działania określonych w planie na lata 2016-2020. Powstanie teraz komitet sterujący, a każda ze stron wyznaczy swojego koordynatora i stworzą grupę roboczą dla proponowanego wpisu.

fot. Hubert Klimek / UM Bytom

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon