Obecnie koszt utrzymania jednego skazanego w Polsce wynosi około 3150 zł miesięcznie. Tymczasem w naszych więzieniach przebywa ponad 71,5 tys. osób. Do niedawna pracowało jedynie 35% z nich, a cała reszta żyła na garnuszku podatników.
Ministerstwo Sprawiedliwości postanowiło to zmienić. Resort chce zwiększyć zatrudnienie skazanych, aby poprzez swoją pracę wspierali lokalne społeczności i mogli regulować swoje zobowiązania, a proces resocjalizacji był skuteczniejszy. W tym celu stworzono specjalny projekt, zgodnie z którym zwiększono możliwości świadczenia nieodpłatnej pracy więźniów na rzecz samorządów, zaplanowano budowę czterdziestu hal produkcyjnych przy zakładach karnych oraz wprowadzenie ulg dla przedsiębiorców zatrudniających skazanych.
Rządowy Program Pracy Więźniów obejmie również bytomski Areszt Śledczy, jednak ze względu na umiejscowienie w samym środku miasta, nie ma tu gdzie wybudować nowego obiektu produkcyjnego. Placówka dysponuje za to dużą salą o powierzchni 72 m2 (9x8 m) i kubaturze ok. 338 m3, która może zostać wyremontowana na koszt państwa, aby uruchomić w niej zakład krawiecki, niewielką drukarnię, czy zakład montażu podzespołów elektronicznych. To, jaka działalność będzie w niej prowadzona zależy od tego, jakie potrzeby będzie mieć przedsiębiorca, który zdecyduje się współpracować z bytomskim aresztem i zatrudniać osadzone tu osoby.
W ramach programu firmy mogą uzyskać zwrot z Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych, w formie ryczałtu, w wysokości 20% wartości wynagrodzenia, nie muszą płacić składek zdrowotnych, a umowa podpisywana jest jedynie z jednostką penitencjarną, a nie każdym osadzonym z osobna.
Przedsiębiorcy chcący nawiązać współpracę z Aresztem Śledczym w Bytomiu powinni kontaktować się z Działem Zatrudnienia Osadzonych, tel.: 32 388 62 37, albo skontaktować z Arturem Karkoszką (nr tel. 533 326 666). Następnie należy przedstawić numery NIP oraz REGON, zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami ZUS i z podatkiem, a także wpis do Krajowego Rejestru Sądowego i Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej.
fot. ZK Jastrzębie-Zdrój