Z pracowni fizycznej w salę doświadczania

Stara pracownia fizyczna w szkole na osiedlu Arki Bożka stała się mniej teoretyczna, a bardziej praktyczna. Wyposażono ją w mnóstwo urządzeń pozwalających lepiej doświadczać świat.

Byt sala sensoryczna zs1 bytom

W 2014 roku w Zespole Szkół nr 1 utworzono Szkołę Podstawową Specjalną nr 2, w której funkcjonują klasy dla dzieci autystycznych i niedosłyszących z normą intelektualną. Jest to pierwsza taka placówka w Bytomiu, gdzie realizowany jest taki sam program nauczania, jak w klasach ze zdrowymi dziećmi, lecz wykorzystuje się do tego szczególne metody prowadzenia zajęć, a liczebność klas jest niewielka, co pozwala nauczycielom poświęcić więcej uwagi swoim uczniom.

Szkoła jest sukcesywnie dostosowywana do potrzeb dzieci, którymi się opiekuje. W sali lekcyjnej dla uczniów niedosłyszących zamontowano specjalny, dźwiękochłonny sufit, poprawiający akustykę pomieszczenia, klasy wyposażono w tablice multimedialne, a także utworzono salę dla dzieci autystycznych, gdzie prowadzona jest rehabilitacja metodą biofeedback, poprawiającą pamięć, motorykę ciała i koncentrację uwagi.

W tym tygodniu w ZS nr 1 otwarto dwie nowe sale: Integracji Sensorycznej oraz Doświadczania Świata. Ich wyposażenie pozwala uczyć dzieci poprzez zabawę. Uczniowie huśtają się na hamaku, jeżdżą na deskorolce, balansują na pochylni, toczą się w beczce i wspinają po ścianie. W ten sposób dokonuje się integracja bodźców zmysłowych oraz doświadczeń płynących do ośrodkowego układu nerwowego. Sale powstały w miejscu dawnej pracowni fizycznej. Prace rozpoczęto w czerwcu. Na jej przebudowę i wyposażenie gmina Bytom przekazała 100 tysięcy złotych.

Z nowych sal będą mogli korzystać także uczniowie innych bytomskich szkół posiadający orzeczenie o niepełnosprawności z zaleceniem prowadzenia rehabilitacji metodą integracji sensorycznej.

fot. Zespół Szkół nr 1 w Bytomiu

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon