EC Szombierki sprzedane - powstanie tam park rozrywki

Elektrociepłownia Szombierki przeszła w ręce nowego właściciela. Ten wiąże z nią dość śmiałe plany. W zabytkowym zakładzie ma powstać m.in. teatr 3D.

Byt ec szombierki nicnierobienie

We wtorek fiński koncern Fortum podpisał umowę sprzedaży "Industrialnej katedry" z gliwicką spółką Rezonator. Nie podano szczegółów transakcji i nie wiadomo ile kosztował jeden z najwspanialszych zabytków przemysłowych na Śląsku. Inwestor kupił go wraz z terenem przyległym, lecz bez wyposażenia. Jak relacjonuje prezes firmy, Piotr Szwimer, wszystkie urządzenia zostały wcześniej wywiezione i sprzedano jedynie puste budynki. Maszyny mogłyby tam jednak pełnić jedynie funkcję eksponatów, gdyż Fortum od dawna podkreślało, że nabywca nie będzie mógł prowadzić w Szombierkach produkcji ciepła. Finowie, prowadząc duże inwestycje ciepłownicze w Bytomiu i Zabrzu, nie chcą sami sobie wyhodować konkurencji na swoim podwórku.

Rezonator musi więc wykorzystać elektrociepłownię do nowych celów. - Nasze plany są unikatowe nie tylko w skali Polski, ale i całej Europy, ich realizacja z pewnością wpłynie pozytywnie na wizerunek miasta i przyniesie wiele korzyści mieszkańcom - mówi Piotr Szwimer. Zgodnie z zaproponowaną koncepcją, która została rekomendowana przez władze Bytomia, kompleks ma stać się muzycznym parkiem rozrywki. Będzie się na niego składać teatr muzyczny, studia nagrań i mediateka. Przedstawiciele spółki uprzedzają, że we wnętrzach zakładu nie powstanie typowa sala koncertowa, a kompleks nie będzie domem kultury. Swój pomysł określają mianem "muzycznego Disneylandu" dla całych rodzin oraz ludzi kochających muzykę.

Inwestycja będzie realizowana stopniowo. Nowy właściciel zamierza w miarę możliwości oddawać do użytku kolejne części kompleksu. Jednym z pierwszych ma być teatr 3D. W tym celu Rezonator chce nawiązać współpracę z firmą Platige Image należącą do Tomasza Bagińskiego. Twórca nominowanej do Oscara "Katedry" zrealizował kilka spektakli łączących tradycyjny teatr aktorski z cyfrową projekcją 3D, które pokazywano na scenach w Polsce, Niemczech i Rosji. Podobno taki mariaż tradycyjnej sztuki z nowoczesną technologią sprawia, że publiczność doznaje mocniejszych doznań i zapomina co jest prawdziwe, a co jedynie wygenerowaną komputerowo wirtualną rzeczywistością.

Niestety nie ustają kontrowersje wokół nowego właściciela EC Szombierki. Firma Rezonator powstała bowiem dopiero w czerwcu, jej kapitał zakładowy wynosi zaledwie 100 tysięcy złotych, a na stanowisku prezesa zasiada człowiek zarządzający jednocześnie spółką, do której od lat należy zabytkowy ratusz w Hajdukach Wielkich (Chorzowie) popadający od dawna w ruinę. To wszystko budzi wątpliwości jak nabywca poradzi sobie z utrzymaniem zabytkowego kompleksu, którego ochrona i podatek od nieruchomości kosztuje w skali roku ok. 1,5 mln zł. Przedstawiciele firmy zapewniają, że to jedynie spółka celowa powołana do przeprowadzenia tej inwestycji i dysponują odpowiednimi środkami, aby wdrożyć swoje plany w życie. Ma to umożliwić m.in. powołanie fundacji "Fabryka Muzyki Generator".

W najbliższym czasie Rezonator zamierza ogłosić międzynarodowy konkurs architektoniczny na koncepcję zagospodarowania Elektrociepłowni Szombierki. Nim kompleks zyska nowe funkcje, firma chce wpierw przeprowadzić naprawę dachu, po czym ma przystąpić do kompleksowej rewitalizacji. W ciągu dwóch lat mają zostać ukończone prace, dzięki którym do użytku zostaną oddane nowe atrakcje "muzycznego parku rozrywki".

fot. Ewa Zielińska / ZELD.pl

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon