Zamet-Budowa Maszyn S.A. zajmuje się projektowaniem i produkcją urządzeń dla przemysłu, a także świadczenie usług obróbki mechanicznej i cieplnej elementów. Spółka prowadzi dwa zakłady: w Tarnowskich Górach, gdzie również znajduje się siedziba firmy, oraz w Bytomiu na bazie wydziału mechanicznego dawnej Huty Zygmunt. Pod koniec czerwca zarząd poinformował o planach skoncentrowania całej produkcji w tarnogórskim zakładzie. To oznacza koniec dla bytomskiego oddziału.
- Koncentracja działalności produkcyjnej w jednym zakładzie, z jednoczesnym dostosowaniem organizacji pracy tarnogórskiego zakładu pozwoli istotnie optymalizować koszty produkcji w sposób zapewniający utrzymanie dotychczasowych zdolności i potencjału obydwu zakładów - czytamy w komunikacie spółki. Firma zamierza przenieść z Bytomia do Tarnowskich Gór część maszyn i urządzeń, a nieruchomości położone w Łagiewnikach mają zostać przeznaczone do sprzedaży na rzecz innych podmiotów. Przewidywane są również zwolnienia grupowe. Posady mają stracić głównie pracownicy administracyjni i pomocniczy, a pośrednio też załoga produkcji. W sumie w obu zakładach zwolnienia mają objąć 125 osób (ponad 35% wszystkich pracowników), w tym blisko 40 w Bytomiu. 66 pracowników tutejszego zakładu ma zostać przeniesiona do Tarnowskich Gór.
Związki zawodowe są zdania, że zwolnienia nie są konieczne. Podczas pierwszej tury konsultacji z pracodawcą złożono wniosek, aby zasadność planowanej redukcji zatrudnienia ocenili niezależni eksperci, a do tego czasu zarząd wstrzymał procedurę zwolnień grupowych. Według związkowców zwolnienia powinny odbywać się w drodze stopniowych odejść pracowników na emerytury lub renty, natomiast firma powinna całkowicie wycofać się ze zwolnień grupowych.
Kierownictwo Zamet-Budowa Maszyn przekonuje, że osoby odchodzące z firmy zostaną objęte wsparciem, które ma załagodzić uciążliwości związane z utratą pracy. Spółka ma pomóc w kontaktach z urzędami oraz agencjami pracy, planuje szkolenia z zakresu pisania dokumentów aplikacyjnych, rozmów kwalifikacyjnych i metod poszukiwania pracy, a także organizację spotkań informacyjnych na temat zasad rejestracji, uprawnień bezrobotnego, możliwości przekwalifikowania, szkoleń doradztwa zawodowego czy programów dotacji na założenie własnej działalności gospodarczej.