W ubiegłym tygodniu poinformowano, iż zawarto trójstronne porozumienie pomiędzy Fortum, gminą Bytom i gliwicką firmą Rezonator S.A. o sprzedaży zabytkowego kompleksu elektrowni w Szombierkach. Nowy właściciel planuje przekształcić zakład w teatr muzyczny, studio nagrań oraz mediatekę. Nabywca został wskazany przez władze Bytomia i sam prezydent Damian Bartyla zapewnia, że dzięki temu bytomianie będą mogli korzystać z szerokiej oferty artystycznej w Elektrociepłowni Szombierki.
Takim obrotem spraw jest zaskoczony zarząd województwa śląskiego. Samorząd bowiem od zeszłego roku prowadził rozmowy z Fortum o przejęciu obiektu, natomiast przedstawiciele koncernu wielokrotnie podkreślali, że zależy im, żeby zabytkowy zakład trafił w ręce władz lokalnych lub regionalnych. W maju zarząd województwa uchwalił przekazanie Śląskiemu Centrum Dziedzictwa Kulturowego dotacji celowej na opracowanie analizy możliwości funkcjonalnych dla Elektrociepłowni Szombierki na potrzeby jej rewitalizacji i adaptacji do celów publicznych, natomiast na początku czerwca postanowiono to zadanie przekazać Regionalnemu Instytutowi Kultury w Katowicach. Na wykonanie analizy przeznaczono 10 tys. zł, lecz wygląda na to, że marszałek niepotrzebnie się fatygował.
Henryk Mercik, członek zarządu województwa, zwrócił się do prezesa Fortum Power and Heat Polska, Johana Mikaela Lemströma, o ponowne rozważenie decyzji o sprzedaży EC Szombierki i zachowanie dużej ostrożności w podejmowanych działaniach w tym zakresie. - Zaskoczenie moje jest tym większe, że wspomniana w Państwa piśmie spółka Rezonator S.A., o kapitale zakładowym 100 000 zł, powstała zaledwie 16 czerwca br. i w moim odczuciu nie posiada doświadczenia ani w rewitalizacji zabytkowych obiektów poprzemysłowych, ani też w działalności artystycznej, jaką byłoby planowane rzekomo utworzenie w murach elektrociepłowni teatru muzycznego - napisał Mercik w odpowiedzi na wiadomość prezesa Fortum o zawarciu porozumienia z gminą i gliwicką firmą. W swoim piśmie podkreślił, że nikt inny, niż samorząd ma stosowną wiedzę, jak kosztowne i skomplikowane jest prowadzenie teatru muzycznego, gdyż to właśnie województwo śląskie jest od lat organizatorem Teatru Rozrywki i Opery Śląskiej.
Zdaniem Henryka Mercika niski kapitał zakładowy spółki Rezonator S.A. i jej znikome doświadczenie budzi wątpliwości, czy przedstawiony pomysł na zagospodarowanie EC Szombierki jest realny. Przedstawiciel władz województwa zwrócił uwagę, że nawet Gliwice, jedno z najbogatszych miast regionu, postanowiło niedawno przekształcić teatr muzyczny w teatr dramatyczny, gdyż jego działalność była zbyt kosztowna.