Zamontowano kocioł w nowej ciepłowni

W Miechowicach trwa budowa nowoczesnej ciepłowni. Warta 50 mln zł inwestycja ma potrwać do końca 2016 roku.

Od jesieni zeszłego roku firma Erbud S.A. na zlecenie koncernu Fortum buduje w Bytomiu zupełnie nową ciepłownię. Będzie to niezależny obiekt od znajdującej się w sąsiedztwie Elektrociepłowni Miechowice. Jego sercem będzie nowoczesny kocioł węglowy WR-25, spełniający rygorystyczne normy środowiskowe. Co więcej, zaprojektowano go w taki sposób, aby w przypadku zaostrzenia limitów emisyjnych w przyszłości, mógł zostać do nich dostosowany bez konieczności ingerencji w jego konstrukcję.

Budowa nowej ciepłowni właśnie weszła w decydującą fazę. Wykonawca zamontował już wspomniany kocioł. Było to nie lada wyzwanie, gdyż waga urządzenia wynosi aż 135 ton, a więc mniej więcej tyle, co duży samolot pasażerkski lub iglica Stadionu Narodowego w Warszawie. Jednocześnie trwa budowa ponad stumetrowego mostu skośnego nawęglania, którym będzie dostarczane paliwo do kotła.

- Nowoczesny zakład zapewni bytomianom dostęp do konkurencyjnego cenowo ciepła sieciowego. Pragnę podkreślić, że zarówno dzisiaj, jak i w długiej perspektywie czasowej Fortum gwarantuje bytomianom bezpieczeństwo dostaw ciepła - powiedział Adam Kampa, manager ds. rozwoju elektrociepłowni Fortum. Po 2018 roku ma nastąpić rozbudowa nowego obiektu w Miechowicach. Zależnie od nowych przyłączeń do sieci ciepłowniczej w Bytomiu, Fortum wybuduje nowy blok o mocy od 70 do 100 MW.

djembed

Nowa ciepłownia będzie stanowiła rezerwę dla instniejącej infrastruktury ciepłowniczej w Bytomiu, a także posłuży jako podstawowe źródło ciepła dla bytomian w okresie letnim. - Bytom zajmuje bardzo ważną pozycję w naszych planach inwestycyjnych na Śląsku. Nakłady na budowę nowych źródeł ciepła w tym mieście stanowią element długofalowego projektu, którego wartość do 2022 roku może osiągnąć łącznie ponad miliard złotych. Nasze działania nastawione są na zapewnienie mieszkańcom wydajnej i ekologicznej produkcji ciepła w długiej perspektywie - dodaje Adam Kampa.

W okresie największego zapotrzebowania na ciepło, czyli jesienią i zimą, dostawy dla naszego miasta ma gwarantować nowoczesna elektrociepłownia powstająca w Zabrzu. W tym celu Fortum wybuduje 10-kilometrowe połączenie obu miast, wykonane z rur preizolowanych z automatycznym systemem wykrywania nieszczelności. Całość będzie schowana pod ziemią, dzięki czemu nie będzie szpecić krajobrazu.

fot. Fortum

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon