Muzeum Górnośląskie po raz kolejny zaprasza do udziału w projekcie Noc Muzeów. W tym roku placówka chce pokazać mieszkańcom, między innymi, nieznane fotografie międzywojennego Śląska, baśniowy świat w twórczości artystów naiwnych, a także wyniki badań dotyczących królewskiej rodziny żubrów. Dla zwiedzających przygotowano również liczne wystawy, pokaz mody, projekcje filmów oraz różnorodne warsztaty i spotkania. Wszystkie atrakcje odbędą się w godzinach 18.00-24.00 w obu gmachach Muzeum Górnośląskiego oraz w Wozowni. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny, a uczestnicy proszeni są o wzięcie latarek.
Jak dokładnie przebiegać będzie Noc Muzeów w Muzeum Górnośląskim? W budynku przy ul. Jana III Sobieskiego co godzinę, od 18.00, bytomianie będą oprowadzani po Galerii Malarstwa Polskiego. Od 19.00 będą mogli wziąć udział w „Śląskiej demonologii dla odważnych”, czyli grze terenowej opartej na wierzeniach ludowych.
O godz. 20.00 odbędzie się pierwsza odsłona „Królewskiej rodziny żubrów pszczyńskich”. Pół godziny później dla zwiedzających zaplanowano opowieści przyrodnicze „Drzewa mówią. Historia w pniu zapisana”. Tej nocy odbędzie się także wernisaż wystawy „Na pograniczu światów”oraz wykład połączony z warsztatami – „Obraz u lekarza. W pracowni konserwatora dzieł sztuki”. Na bytomian czekać będą także zagadki malarskie, czyli „Różne oblicza krajobrazu”.
W Centrum Edukacji będzie można wziąć udział w spotkaniu „Izabela Czartoryska – kolekcjonerka pamiątek historycznych i nie tylko” oraz „Planta i Plebejer. Dziedzictwo przyrodnicze i muzealne pszczyńskich żubrów”.
W gmachu od ul. W. Korfantego co godzinę (od godz.18.00) bytomianie będą oprowadzani po wystawie archeologicznej „Nekropolia arystokracji z wczesnej epoki żelaza”. Mieszkańcy zobaczą także warsztat pracy archeologa-muzealnika oraz pokaz mody „Silesia Folk Design”, czyli inspirowanej elementami stroju śląskiego. Tej nocy odbędzie się także projekcja filmu „Alfred Schreyer z Drohobycza” i spotkanie autorskie połączone z prezentacją publikacji „Tadeusz Ceypek. Portret z okruchów wspomnień”.
W Wozowni odbędzie się z kolei pokaz prac studentów ASP połączony z warsztatami plastycznymi oraz degustacją herbat. To nie wszystko – w czasie Nocy Muzeów w kasach Muzeum Górnośląskiego prowadzony będzie kiermasz „Książka za złotówkę”. Niespodzianka czeka także na osoby, które chcą odwiedzić również Muzeum Śląskie – pomiędzy bytomską a katowicką placówką będzie krążył bezpłatny autobus. Osoby, które zwiedzą wszystkie gmachy obu instytucji i zbiorą 4 pieczątki na ulotce z programem, otrzymają bilet wstępu do obu muzeów w cenie złotówki.
Podczas Nocy Muzeów bytomianie będą mogli podziwiać także wystawy: „Przyroda Górnego Śląska. Lasy, wody i mokradła”, „Z życia ludu śląskiego XIX–XX wieku”, „Omne vivum ex ovo. Wszelkie życie (pochodzi) z jaja”, „Pięciopak kultury”, „Na pograniczu światów”, „Domasław – nekropolia arystokracji z wczesnej epoki żelaza (VIII–VI w. p.n.e.)” oraz „Z aparatem w ręku. Śląsk oczyma Paula Rothera”.
Ostatnia ekspozycja będzie miała swój uroczysty wernisaż właśnie podczas Nocy Muzeów. „Z aparatem w ręku. Śląsk oczyma Paula Rothera” to wystawa, która pozwala nam przenieść się do Śląska lat 20. i 30. ubiegłego wieku.
Paul Rother, z zawodu kowal w kopalni „Hohenzollern” (później: „Szombierki”), przy pomocy aparatu fotograficznego dokumentował świat. Jego zachowane fotografie stanowią zbiór około 400 zdjęć ukazujących piękno śląskich krajobrazów, architektury oraz postaci. Ich wyróżnikiem jest przede wszystkim zatrzymana w odcieniach czerni i bieli estetyka światła. Wystawę będzie można podziwiać do końca września.