Wilhelm Bras to pseudonim muzyka i eksperymentatora, Pawła Kulczyńskiego. Będzie można usłyszeć go w najbliższą sobotę, 16 kwietnia o godz.19:00, podczas otwarcia trzech nowych wystaw w „Kronice”.
Artysta jest miłośnikiem ekstremalnych brzmień, twórcą instalacji dźwiękowych i instrumentów analogowych. Komponuje elektroakustyczną muzykę awangardową, która łączy bardzo różnorodne gatunki. Jego koncerty zazwyczaj są w dużym stopniu improwizowane – artysta traktuje materiał z płyt wyłącznie jako inspirację do danego wykonania. W swoim dorobku ma dwa albumy i ponad sto koncertów na trzech kontynentach.
Podczas koncertu otwarte zostaną także trzy nowe wystawy: Dominik Cymer „Dreams & Marketing”, Daniil Galkin „Paraliż senny” oraz Bartosz Zaskórski „Historia rury i inne historie miłosne”. Wszystkie można podziwiać do 11 czerwca.
Wystawa Dominika Cymera jest autokrytyczną wypowiedzią wizualną projektanta i przedsiębiorcy na temat, m.in., kwestii związanych z marketingiem czy reklamą oraz wzorcami myślenia i wyobrażeniami na temat związków sztuki i biznesu. Rzeczywistość wykreowana na wystawie przypomina swoistą prezentację reklamową złożoną z trzech części „Dreams Products”, „Startups” i „Moodboard”. Wykorzystując, m.in., infografiki i zdjęcia z wymyślonych sesji reklamowych, artysta pokazuje rzekomo wprowadzone na rynek marki i pomysły („Dream Products”), identyfikacje wizualne nieistniejących firm („Startups”) oraz styl graficzny i strategię marketingową własnej osoby („Moodboard”).
Druga wystawa, „Paraliż senny” Daniila Galkina składa, się z dwóch części: „A Trampoline or Social Critical Voyeurism” i „Restless Dreams”. Artysta zainspirował się pojawiającym się podczas fazy REM paraliżem, który zapobiega mimowolnym ruchom w czasie snu. Zdarza się, że mimo nagłego przebudzenia paraliż nie ustępuje, a człowiek wpada w stan przejściowy między jawą a snem, nie mogąc się poruszyć. Jego przerażony umysł tworzy senne halucynacje, a emocje urzeczywistniają się. Wystawa ma także podtytuł „Dissociative Resocialization”, oznaczający psychologiczny mechanizm obronny człowieka, dzięki któremu zaczyna on postrzegać zdarzenia wokół niego tak, jakby dotyczyły kogoś innego.
Trzecia wystawa - „Historia rury oraz inne historie miłosne” Bartosza Zaskórskiego składa się ze słuchowiska „Historia rury”. Opowiada ono o młodym artyście, który po przeżytym zawodzie miłosnym postanowił zająć się sztuką konceptualną, skupiając się na zagadnieniu rur. Zwiedzający zobaczą minimalistyczną rzeźbę rury, stylizowaną na tę, którą mógłby stworzyć bohater, a z jej wnętrza wydobywać się będzie głos lektorki. Praca artysty jest częścią, realizowanego w latach 2014–2015, cyklu „Historie miłosne”, który składał się z obiektów, słuchowisk i filmów wideo.
Prócz zapowiadanych wystaw w „Kronice” zagości także Fonomo Music & Film Festival, czyli cykliczne wydarzenie ukazujące związki dźwięku z obrazem na bazie interdyscyplinarnej współpracy twórców. Impreza odbywa się w 11 miastach w Polsce, w tym w Bytomiu. W programie są dwa pokazy filmowe, koncert i jedno spotkanie.
Pierwszy pokaz filmowy odbędzie się 20 kwietnia o godz. 17: 30. „Every Other Summer” to amerykański dokument opowiadający o Solid Sound Festival, czyli wydarzeniu muzyczno-artystycznym organizowanym przez członków zespołu rockowego Wilco. Tuż po nim, o godz. 19:00 zaplanowano koncert. TROPY grają na żywo do filmów Pedra Ferreiry to koncert organizatorów Fonomo – Artura Maćkowiaka i Bartka Kapsa. Wspólnie zagrają na żywo muzykę, którą skomponowali do ośmiu bardzo różnorodnych (od abstrakcyjnych wideo-artów po filmy found footage) filmów Pedra Ferreiry.
Kolejny pokaz zaplanowano na 22 kwietnia, na godz. 17:30. Film „Do It Together” próbuje wniknąć w wewnętrzne funkcjonowanie niezależnej sceny muzycznej, ukazując doświadczenia najistotniejszych współczesnych muzyków niezależnych. Tuż po filmie nastąpi spotkanie z Anetą Szyłak, polską kuratorką i krytyczką sztuki.
fot. Dominik Cymer "Dreams & Marketing"