Bytomska Pracownia Aktywności Społecznej powstała przy ul. Powstańców Warszawskich 38/1, w miejscu dawnej przychodni, a jeszcze wcześniej, biblioteki. Po przeprowadzeniu remontu za 63 tys. zł ponad 120-metrowy lokal będzie służył do celów projektu By-PAS realizowanego przez Fundację Inicjatywa oraz Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Jego otwarcie miało miejsce 4 kwietnia.
- Choć miasto przekazało nam lokal w dość dobrym stanie, niezbędny był gruntowny remont. Wymieniliśmy wszystkie instalacje począwszy od elektrycznej po grzewczą. Wybraliśmy niekonwencjonalne kolory farb, nadając miejscu ciekawy charakter. Chcieliśmy, by lokal nie kojarzył się ludziom z szarością urzędów. To pierwszy krok, by przełamywać bariery i tworzyć dobrą i przyjazną atmosferę - stwierdził Jakub Janiak, prezes Fundacji Inicjatywa.
Celem By-PAS jest aktywizacja i poprawa zdolności do zatrudnienia osób dotkniętych wykluczeniem, co wpisuje się w ideę rewitalizacji społecznej miasta. W sumie wsparciem zostanie objętych niemal 600 osób, w tym m.in. bezrobotnych, biernych zawodowo, niepełnosprawnych, uzależnionych od alkoholu lub narkotyków, bezdomnych, przebywających w pieczy zastępczej lub ją opuszczających, bezradnych w sprawach opiekuńczo-wychowawczych oraz ich otoczenia.
Działania realizatorów projektu będą prowadzone poprzez działania integrujące otoczenie uczestników, poradnictwo specjalistyczne, różne metody pracy socjalnej itp. Uczestnicy będą zawierać kontrakty socjalne, dzięki którym będzie możliwe dostosowanie form wsparcia do indywidualnych potrzeb. Pierwsze zajęcia ruszą 18 kwietnia i wezmą w nich udział cztery 10-osobowe grupy.
- Przy aktywnej współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Bytomiu przez cały marzec spotykaliśmy się z mieszkańcami wszystkich bytomskich dzielnic. Wśród uczestników wyłoniliśmy liderów, z którymi będziemy pracować nad tym, jak zintegrować ich środowiska lokalne, przekuć gotowe pomysły na rzeczywistość. A tych wbrew pozorom jest dużo. Począwszy od sąsiedzkiego malowania klatki schodowej czy zagospodarowania skweru na swoim osiedlu do pomysłów na odrestaurowanie wspólnego przejścia podziemnego czy stworzenia miejsca na wyprowadzanie psów - wyjaśnia Jakub Janiak.
W ramach projektu zostanie oddany do użytku jeszcze jedna siedziba, tym razem przy ul. Piłsudskiego 67. W tym miejscu swoje działania skupi zespół projektowy MOPR. W zależności od predyspozycji i zainteresowań uczestników dobierana będzie tematyka zajęć.
fot. Hubert Klimek / UM Bytom