W środę (24 lutego), o godzinie 18:00, w Muzeum Górnośląskim odbędzie się wernisaż nowej wystawy - „Domasław – nekropolia arystokracji z wczesnej epoki żelaza (VIII-VI w. p.n.e.)”. Ekspozycja prezentuje wyniki badań archeologicznych prowadzonych w latach 2006–2008 w Domasławiu. Wystawę można podziwiać do 29 maja.
Domasław znajduje się około 20 km od Wrocławia. W związku z budową Autostradowej Obwodnicy Wrocławia A8, zdecydowano się przeprowadzić badana w dawnej nekropolii. Wystawa, którą podziwiać będzie można w Muzeum Gónośląskim, prezentuje wyniki ponad dwuletnich prac.
Badania były prowadzone od lipca 2006 roku do września 2008 roku przez Zespół Badań Ratowniczych Instytutu Archeologii i Etnologii PAN. Według ustaleń archeologów nekropolia była używana przez miejscową społeczność w okresie od XIII do V wieku przed naszą erą.
Podczas badań odkryto relikty zabudowy obozowisk i osad z neolitu, wczesnej epoki brązu i epoki żelaza. To z tego okresu (750-450 p.n.e.) pochodzą najciekawsze obiekty odkryte na badanym terenie. Znaleziono tam prawie 300 ciałopalnych, bogato wyposażonych grobów komorowych. Odkrycie ma znaczenie szczególne, ponieważ na grobach widać pierwszą, tak jednoznaczną, w historii manifestację zróżnicowania społecznego ludności.
We wnętrzu grobowców prócz popielnicy znaleziono od kilkunastu do ponad 50 różnorodnych naczyń. Były wśród nich przykłady ceramiki malowanej i grafitowanej, a także przedmioty z brązu, szkła, złota, bursztynu i żelaza. Duże zainteresowanie archeologów wzbudził także miniaturowy czterokołowy wózek zdobiony motywami słońca i ptaków wodnych. Znaleziono go w jednym z bogatych grobów komorowych.
Odkryte zabytki mają ogromne znaczenie, ponieważ są odzwierciedleniem obrazu zamożnego społeczeństwa na Śląsku we wczesnej epoce żelaza. Ukazują one zmieniający się obraz kultury materialnej oraz potwierdzają związek ludności chowanej na cmentarzysku z kręgiem cywilizacji śródziemnomorskiej.
Wystawę można podziwiać od 24 lutego do 29 maja w bytomskim Muzeum Górnośląskim. Więcej na temat ekspozycji można przeczytać na stronie muzeum.
fot. Muzeum Górnośląskie