W poprzednim roku odbyła się druga edycja budżetu obywatelskiego w Bytomiu. To dość powszechnie stosowane w ostatnich latach w naszym kraju narzędzie aktywizowania i współdecydowania mieszkańców o wydatkach inwestycyjnych miasta ma również bardzo istotną cechę polegającą na budowaniu lepszych relacji pomiędzy mieszkańcami a Samorządami. Początki bytomskiego budżetu obywatelskiego dla wielu mieszkańców wiążą się z ówczesnymi wyborami samorządowymi a pierwsza edycja była przygotowana w iście ekspresowym tempie.
W ubiegłym tygodniu sobotę Bytomska Rada Organizacji Pozarządowych podobnie jak w zeszłym roku podjęła się dyskusji o budżecie obywatelskim. W tym roku zdecydowano się poruszenie kwestii ewaluacji - czyli funkcjonowania i efektów zeszłorocznej edycji. Dla przypomnienia, zeszłoroczne spotkanie konsultacyjne zakończyło się pismem do prezydenta z propozycjami zmian zasad. Niestety rada Miejska na ponad 20 propozycji zmian przyjęła zaledwie kilka, i to mniej istotnych. Radni ponoć nie byli przekonani co do zasadności wielu proponowanych zmian.
Na sobotnie spotkanie zaproszono ekspertów: Jarosława Makowskiego - twórcę Instytutu Obywatelskiego i publicystę, Piotra Drygałę - kierownika Biura Organizacji Pozarządowych z Dąbrowy Górniczej, który przedstawił ciekawą koncepcją budżetu partycypacyjnego w Dąbrowie Górniczej oraz wnioskodawców zgłoszonych ostatniej edycji projektów. Niestety pomimo skierowania bezpośredniego zaproszenia, prócz dwóch przedstawicielek Kancelarii Prezydenta Miasta i dyrektorki Miejskiego Zarządu Zieleni i Gospodarki Komunalnej, z ramienia rady miejskiej nie zjawił się nikt. Czy w tym przypadku radni będą zasłaniali się brakiem wiedzy na temat propozycji zmian? To kolejny raz, gdy mieszkańcy nie zostali wysłuchani przez swoich przedstawicieli w miejskiej radzie.
W trakcie dyskusji, w której wzięli udział wnioskodawcy z kilku dzielnic i stowarzyszeń okazało się, że zeszłoroczny budżet nie był pozbawiony wielu poważnych mankamentów związanych głównie z brakiem wymiany informacji pomiędzy Zespołem Opiniującym projekty i późniejszymi jednostkami je realizującymi a wnioskodawcami.
Jednym z celów spotkania było również prośba skierowana do Prezydenta ws powołania społecznego Zespołu Ewaluacyjnego, którego działalność dotyczyłaby opracowanie poprawy funkcjonowania budżetu obywatelskiego. Na liczne głosy gości – wnioskodawców Przestawiciele Rady Bytomskich Organizacji Pozarządowych zadeklarowali organizację w najbliższych tygodniach następnego spotkania z zainteresowanymi. Być może tym razem radni wykażą się większym zainteresowaniem współpracą z mieszkańcami.