Nadburmistrz doczekał się książki

36 lat - przez tak długi okres Georg Brüning zarządzał Bytomiem na przełomie XIX i XX w. W tym czasie nasze miasto dokonało ogromnego skoku w swoim rozwoju. Właśnie ukazała się biografia tego wielce zasłużonego nadburmistrza.

Byt nadburmistrz bruning

Brüning piastował najważniejszą funkcję w Bytomiu w latach 1883-1919. Wówczas populacja urosła z 22 do 71 tysięcy, miasto rozszerzyło swoje granice, a na jego terenie powstało wiele wspaniałych budynków. Właśnie wtedy wybudowano m.in. dworzec kolejowy, Szkołę Realną (dzisiejsze IV LO), czy teatr miejski i salę koncertową (Opera Śląska). Poza tym za czasów Brüninga miasto zostało zelektryfikowane, skanalizowane, a także wybrukowano większość tutejszych ulic.

Co ciekawe Georg Brüning przed objęciem stanowiska burmistrza w żaden sposób nie był związany z Bytomiem. Urodził się w Botzlar w Westfalii w zachodnich Niemczech, w 1874 r. ukończył doktorat obojga praw na uniwersytetach w Bonn, Monachium, Heidelbergu i Getyndze, natomiast burmistrzem Bytomia został za sprawą... ogłoszenia w prasie. Wówczas właśnie w taki sposób poszukiwano kandydatów na to stanowisko. Najlepsi byli ci z najdalszych zakątków kraju, ponieważ mieli być jak najmniej zamieszani w lokalne układy.

Przeczytaj też: Bytomski ratusz od średniowiecza do 1945 r.

Po latach można śmiało stwierdzić, że ta strategia opłaciła się miastu. Dzięki Georgowi Brüningowi Bytom stał się wielkim placem budowy. Mieszkańcy byli mu do tego stopnia wdzięczni, że Rada Miejska przyznała mu dożywotnią funkcję nadburmistrza, a za zasługi dla miasta obdarowano go willą przy al. Legionów z kolorowym herbem na elewacji. Dziś brzmi to nieprawdopodobnie. Niestety w 1919 roku Brüning ze względu na podeszły wiek zrezygnował z dalszego zarządzania Bytomiem, a 17 grudnia 1932 r. zmarł.

Powojenne władze starały się za wszelką cenę odniemczyć Bytom. Pamięć o dokonaniach Georga Brüninga była więc niepożądana. Ulicy noszącej jego imię nadano nowego patrona - Michała Drzymałę - i dopiero rok temu nadburmistrz został ponownie uhonorowany, gdy jego nazwiskiem nazwano plac przed Urzędem Miejskim.

Teraz w sprzedaży ukazała się biografia Georga Brüninga napisana przez profesora Piotra Obrączkę. Książkę można zakupić w cenie zaledwie 10,50 zł w Biurze Promocji Bytomia przy Rynku 7. Tam też 25 lutego o 17:00 odbędzie się spotkanie z autorem.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon