Jak pisaliśmy wcześniej, miejskie instytucje przygotowały bogatą ofertę warsztatów i zajęć skierowanych do dzieci i młodzieży spędzających ferie w mieście. Młodzi bytomianie mogą skorzystać z zajęć przygotowanych przez Bytomskie Centrum Kultury, Miejską Bibliotekę Publiczną i jej filie oraz Teatr Rozbark (więcej na ten temat).
Listę atrakcji dla dzieci przygotowało także Muzeum Górnośląskie. 17 i 18 lutego o godzinie 11:00 odbędą się tam warsztaty archeologiczne. Koszt udziału w nich to 1 zł. Miłośnicy tej dziedziny będą mogli także podziwiać wystawę archeologiczną „Domasław – nekropolia arystokracji z wczesnej epoki żelaza”, której wernisaż odbędzie się właśnie w czasie ferii – 24 lutego, o godz. 18.00 (wstęp bezpłatny).
Prócz tego Muzeum Górnośląskie zaprasza do udziału w warsztatach „Obrazy malowane światłem i cieniem”, które zaplanowano na sobotę, 20 lutego, na godzinę 11:30. Koszt udziału w zajęciach wyniesie 6 zł. Tydzień później, 27 lutego, o godzinie 11:30 odbędą się zajęcia „Wampiry, zmory i upiory, czyli co straszyło naszych pradziadków” (koszt udziału: 6 zł). Zapisów na wszystkie przygotowane przez Muzeum zajęcia należy dokonywać w Dziale Edukacji pod numerem telefonu 32 281-82-94 w. 127.
W czasie ferii Opera Śląska zaprasza dzieci na balet w 3 aktach „Królewna Śnieżka”. Spektakl będzie można zobaczyć 16 lutego o godzinie 18:00 oraz 23 lutego o tej samej porze. Prócz tego placówka zachęca do udziału w innych sztukach, granych zgodnie z lutowym repertuarem.
Biblioteka Pedagogiczna w Bytomiu razem z Regionalnym Ośrodkiem Metodyczno-Edukacyjnym „Metis” w Katowicach przygotowała dla mieszkańców miasta, w wieku od 6 do 13 lat, „Ferie z literaturą i sztuką 'Od słowa do obrazu. Od obrazu do słowa'”. W ramach projektu odbędzie się cykl bezpłatnych zajęć.
Na 15 lutego zaplanowano warsztaty literacko-plastyczne „Jak ożywić baśnie”, czyli kreatywny teatrzyk; 16 lutego biblioteka zaprasza na zajęcia plastyczne, „Kaczka Dziwaczka. Opowieść z papieru” oraz „Fruwająca krowa”. W środę, 17 lutego, odbędą się „Zakręcone fantazje. Światy malowane techniką quillingu”. Czwartek upłynie pod znakiem zajęć „Z zabawą przez matematykę”. Cykl zakończą zajęcia plastyczne „Lapbook, czyli artystyczny skarbczyk wspomnień".
Przeczytaj też: Ferie 2016 w Bytomiu - atrakcje dla dzieci i młodzieży
W drugim tygodniu ferii biblioteka przygotowała zajęcia skierowane do nauczycieli. Pierwsze, zaplanowane na 23 lutego, to „Kaczka Dziwaczka. Opowieść z papieru. Jak przesz sztukę zachęcić dzieci do czytania.” W środę pedagodzy mogą wziąć udział w warsztatach „Fruwająca Krowa”, na których dowiedzą się, jak eksperymentalnymi technikami plastycznymi upowszechniać czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży. Trzydniowy cykl warsztatów zakończy spotkanie „Z zabawą przez matematykę”.
Zajęcia skierowane do dzieci, odbywające się w pierwszym tygodniu ferii, zaplanowano na godziny 12-14:00, w drugim tygodniu spotkania dla nauczycieli odbędą się w godzinach 10-12:00. Wszystkie odbędą się w siedzibie biblioteki (ul. Chorzowska 22, PAWILON „D”). Aby wziąć w nich udział należy dokonać zgłoszenia drogą mailową: bytom@pbw.katowice.pl lub telefonicznie: 32 286 23 52 do 15 lutego.
fot. Witalis Szołtys / Muzeum Górnośląskie