Laury to nagroda wskazująca ludzi sukcesu w określonych dziedzinach. Otrzymują je osoby wybitne, które wyróżniają się swoimi kompetencjami zawodowymi i dokonaniami. Laureaci wyróżnienia są także autorytetami dla innych. Jak twierdził Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej, to także osoby poszukujące dialogu.
- Zmienia się Śląsk, zmienia się Polska. To właśnie dzięki tym ludziom - powiedziała Prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik, podczas otwarcia gali wręczenia nagród.
Laury Umiejętności i Kompetencji to wyróżnienie przyznawane każdego roku w dziedzinie gospodarki, nauki i kultury. Nagroda wręczana jest od 1992 roku. To wtedy działacze samorządu gospodarczego skupieni wokół Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach postanowili w ten sposób podziękować ludziom, firmom i instytucjom, które wyróżniały się na tle innych, aktywnie włączając się w proces tworzenia i rozwijania gospodarki rynkowej.
W tym roku nagrodę otrzymało aż trzech bytomian. Pierwszym laureatem został Prezes Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego, Dawid Zięba, którego wyróżniono Złotym Laurem Umiejętności i Kompetencji. Bytomianin otrzymał nagrodę w kategorii „Menedżer, lider społeczno-gospodarczy”.
To wyróżnienie przyznawane przedsiębiorcom, którzy potrafią dostosować firmę do warunków rynkowych, działają na rzecz integracji środowiska gospodarczego, potrafią skutecznie współpracować z samorządem lokalnym i budować pozytywny wizerunek pracodawcy i przedsiębiorstwa.
- To dla mnie wyjątkowa nagroda. Stanowi uhonorowanie mojej dotychczasowej pracy. Zawsze staram się wypełnić powierzone mi zadania sumiennie i z zaangażowaniem. Zdaję sobie sprawę z tego, jak duża odpowiedzialność ciąży na mnie jako prezesie dużego przedsiębiorstwa. Taka nagroda jak Złoty Laur Umiejętności i Kompetencji daje ogromną motywację do dalszych starań o jak najlepsze wyniki w pracy i jest inspiracją do podejmowania kolejnych inicjatyw - mówił o wyróżnieniu Dawid Zięba.
Kryształowy Laur Umiejętności i Kompetencji otrzymali z kolei Dyrektor Opery Śląskiej, Tadeusz Serafin oraz profesor dr hab. n. med. Aleksander Sieroń. Tadeusz Serafin został uhonorowany wyróżnieniem z okazji 70-tego jubileuszu Opery Śląskiej. Dyrektor kieruje instytucją od 27 lat, co stanowi najdłuższą kadencję w historii bytomskiej Opery.
Okres ten był także szczególnie owocny dla instytucji – powstało w tym czasie kilka szczególnie udanych i prestiżowych spektakli, jak „Carmina Burana” czy „Don Carlos”. Dziś Opera Śląska przygotowuje się do premiery dzieła Krzysztofa Pendereckiego, „Ubu król”, którą zaplanowano na 3 kwietnia.
Profesor Aleksander Sieroń jest wybitnym lekarzem, od lat pracującym w Bytomiu. Jest także krajowym konsultantem ds angiologii, czyli chorób naczyń krwionośnych. W naszym mieście kieruje Kliniką Chorób Wewnętrznych Angiologii i Medycyny Fizykalnej. Dorobek naukowy pracowników tej jednostki jest tylko potwierdzeniem faktu, iż funkcjonuje ona na światowym poziomie.
fot. BPK