Heinrich Schulz-Beuthen urodził się w 1838 roku w Bytomiu. Był wyjątkowym twórcą – kompozytorem muzycznym, krytykiem i nauczycielem. To dzięki niemu powstało ponad 130 dzieł muzycznych łączących kulturowo cztery państwa – Polskę, Niemcy, Austrię i Szwajcarię. Pochodzący z Bytomia artysta był tak bardzo związany z naszym miastem, że do swojego nazwiska dołączył drugi człon – jego ówczesną nazwę – „Beuthen”.
W tym roku przypada setna rocznica jego śmierci. Chcąc upamiętnić twórczość europejskiej klasy kompozytora Muzeum Górnośląskie oraz Oberschlesisches Landesmuseum w Ratingem ustanowiło rok 2015 jubileuszowym i zorganizowało szereg wydarzeń wspominających artystę. W ten sposób powstał projekt „Heinrich Schulz-Beuthen. Życie – twórczość – inspiracje”.
W ramach przedsięwzięcia odbył się szereg wydarzeń kulturalnych, naukowo-badawczych i edukacyjnych. Mieszkańcy mogli wysłuchać koncertów muzyki mistrzów Schulza-Beuthena, wziąć udział w artystycznych warsztatach i przespacerować się z przewodnikiem ścieżką muzycznego Bytomia.
W projekt włączyło się także szerokie grono osób prywatnych, instytucji kulturalnych i organizacji. Było wśród nich stowarzyszenie „Piękna Strona Miasta”, które zorganizowało „Historyczny Podwieczorek w Starej Piekarni”. Podczas spotkania mieszkańcy mogli dowiedzieć się więcej na temat twórczości i życia bytomskiego kompozytora. Stowarzyszenie założyło także facebook'owy profil Heinricha Schulza-Beuthena, na którym opisywało Bytom widziany jego z perspektywy. W ten sposób chciano przybliżyć postać kompozytora młodym bytomianom. W akcję włączyły się także bytomskie lokale gastronomiczne, w których można było zamawiać potrawy o nazwach nawiązujących do twórczości artysty.
Uwieńczeniem projektu będzie rozpoczynająca się 16 grudnia wystawa połączona z prezentacją biografii kompozytora i panelem dyskusyjnym na temat roli muzyki. Będzie można zobaczyć na niej, między innymi, jedyny zachowany w Polsce rękopis kompozytora – VI Symfonię „ König Lear”. Pojawią się także fragmenty innych kompozycji, jak chociażby „Abschieds-Klänge”, „Alhambra-Sonate” czy „Indianischer Korntanz”.
Na wystawie zobaczymy również prace malarskie i fotograficzne autorstwa młodych śląskich artystów. Powstały one wskutek inspiracji muzyką artysty i wędrówkami po naszym mieście. Sam wernisaż poprzedzi z kolei prezentacja biografii artysty autorstwa dr Joanny Lusek. Uczestnicy wydarzenia będą mogli zobaczyć także film „Heinrich – chłopiec z Bytomia”, przygotowany przez Dział Edukacji Muzeum Górnośląskiego dla najmłodszych mieszkańców. Podczas wernisażu nastąpi także ekspozycja maski pośmiertnej artysty, wykonanej przez bytomskiego rzeźbiarza Henryka Fudalę.
Samą wystawę będzie można podziwiać do 3 kwietnia przyszłego roku – wstęp na nią jest bezpłatny. Jej uzupełnieniem będą: zaplanowane na 28 lutego (godz. 12:00) oprowadzanie kuratorskie „Heinrich Schulz-Beuthen. Kompozytor z Bytomia” oraz „101 słów o Schulzu-Beuthenie”, które odbędzie się 13 marca (godz. 12:00).
fot. ze zbiorów MGB