Opinia mieszkańców o miejscu, w którym żyją była fatalna przez całe lata. Bytomianie byli rozgoryczeni tym, jak zmienia się ich miasto i na każdym kroku dawali temu wyraz. Była to samonakręcająca się spirala, bowiem nie utożsamiając się z Bytomiem mieszkańcy sami przyczyniali się do pogarszania jego wizerunku. Nie reagowano na akty wandalizmu, nie próbowano zmieniać swojego najbliższego otoczenia i wszędzie, przy każdej okazji przekonywano każdego o tym, jak jest tu źle. W 2012 roku rozgoryczenie bytomian zostało bardzo umiejętnie wykorzystane przez inicjatorów referendum w sprawie odwołania władz miejskich, dzięki czemu ostatecznie doprowadzono do zmiany prezydenta oraz składu Rady Miejskiej.
Wśród dwudziestu dziewięciu miast badanych przez autorów raportu "Diagnoza Społeczna" zaledwie 27% bytomian było zadowolonych ze swojego miasta w 2011 r., co plasowało nas na końcu listy. Gorsze zdanie mieli jedynie mieszkańcy Wałbrzycha. Od tego momentu bardzo wiele się zmieniło... Dwa lata później opinia mieszkańców poprawiła się o 3,5%, natomiast w tym roku Bytom uznawało za fajny już 40,7% mieszkańców. W stosunku do 2011 r. dokonał się skok aż o 13,7%. Choć w dalszym ciągu jesteśmy na szarym końcu rankingu, to bardzo szybko doganiamy inne miasta. Wśród badanych miast Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, opinia mieszkańców o mieście zmieniła się najbardziej w Gliwicach i właśnie w Bytomiu, za to w Zabrzu i Sosnowcu uległa pogorszeniu.
Można domniemać, że momentem przełomowym był plebiscyt na najmilsze miasto w Polsce zorganizowany przez producenta czekolad Milka, ponieważ największa poprawa mniemania mieszkańców o Bytomiu dokonała się po 2013 roku, gdy Bytom zwyciężył w tej zabawie. Prawdopodobnie wtedy doszło do uwolnienia długo skrywanych pokładów lokalnego patriotyzmu, a mieszkańcy przekonali się, że ich miasto jednak ma dużo do zaoferowania i posiada atuty, których nie mają inne miejscowości.
Diagnoza Społeczna jest sporządzana co dwa lata przez Radę Monitoringu Społecznego. Badanie ma dać odpowiedź jak rozwijają się polskie gospodarstwa domowe oraz jaką postawę, stan ducha i zachowania mają osoby je tworzące. Projekt uwzględnia wszystkie ważne aspekty życia, zarówno ekonomiczne, jak i pozaekonomiczne. W tym roku badanie zostało przeprowadzone przez ankieterów Głównego Urzędu Statystycznego na próbie 11 700 gospodarstw domowych (22 200 osób).