Tegoroczny festiwal im. Gorczyckiego będzie szczególny

Kolejny, dziesiąty już, Międzynarodowy Festiwal im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego rozpocznie się w ten piątek, 20 listopada. Tegoroczna edycja imprezy jest szczególna – będzie upamiętniać zbiegające się w 2015 roku okrągłe rocznice urodzin wybitnych barokowych muzyków.

Byt gorczycki

X edycja Międzynarodowego Festiwalu im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego ma charakter wyjątkowy – multijubileuszowy. W tym roku obchodzimy bowiem okrągłe rocznice urodzin wybitnych barokowych artystów, uznawanych za czołowych twórców tej epoki. Wśród nich jest także sam patron festiwalu.

Dokładnie w 1685 roku urodzili się: Jan Sebastian Bach, Jerzy Fryderyk Haendel i Domenico Scarlatti. Grzegorz Gerwazy Gorczycki najprawdopodobniej urodził się z kolei w 1665 roku. Oznacza to, że każdy z kompozytorów obchodzi okrągłą rocznicę urodzin właśnie w tym roku, kiedy odbywa się także dziesiąta, jubileuszowa, edycja festiwalu.

Z tej okazji zaplanowano prawie dwadzieścia koncertów z udziałem wybitnych artystów. Festiwal potrwa do 6 grudnia, a jego gośćmi będą, między innymi: Richard Galliano, Concerto Köln, German Brass, London Baroque, Paul Goodwin, Patrick Gallois, Rainer Honeck, Iwona Sobotka, Aukso, NOSPR, Capella Cracoviensis, Sinfonietta Cracovia i wielu innych.

Festiwal im. Gorczyckiego jest śląską inicjatywą, ale z roku na rok zyskuje coraz większą renomę, w skali całego kraju. W tym roku organizatorzy nawiązując do zbieżności jubileuszy nadali mu podtytuł „Jubileusz Baroku – Baroque Jubilee”. Mimo tego iż epoka ta stała się motywem przewodnim wydarzenia, będziemy mogli usłyszeć także muzykę innych gatunków.

Jak twierdzą organizatorzy, festiwal pełen będzie mnogości kontekstów i powiązań, przekraczających granice czasu i przestrzeni. Będzie można zaobserwować to już podczas koncertu inauguracyjnego, który zaplanowano na 20 listopada, w sosnowieckiej sali koncertowej. Usłyszymy na nim muzykę Gorczyckiego w połączeniu z jazzowymi utworami Możdżera, w „Psalmach”.

Podczas festiwalu kontynuowana będzie także idea, zapoczątkowanego rok temu, projektu rejestrującego wszystkie wykonania dzieł twórcy – „Gorczycki in extenso”. Wszystko po to, by promować kompozytora na arenie europejskiej i włączyć jego dzieła do globalnego repertuaru.

Finał festiwalu zapowiada się równie interesująco – w kościele pod wezwaniem św. Trójcy w Bytomiu Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod wodzą Paul'a Goodwin'a wykona interpretację „Muzyki na wodzie” oraz Muzyki królewskich ogni sztucznych” Jerzego Fryderyka Haendla. W programie wydarzenia przewidziano także pokaz filmowo-świetlny.

Festiwal im. Gerwazego Gorczyckiego jest organizowany przez stowarzyszenie Gorczycki.pl, które powstało z inicjatywy młodego pokolenia muzyków. Wybór patrona wydarzenia nie jest przypadkowy – celem festiwalu jest propagowanie muzyki klasycznej.

djembed

Grzegorz Gerwazy Gorczycki, był kompozytorem muzyki religijnej. Urodził się na Rozbarku, gdzie jego rodzice posiadali największy we wsi folwark. Po kilku latach od przyjęcia święceń kapłańskich, rozpoczął pracę w katedrze na Wawelu jako wikariusz i kapelmistrz, gdzie rozpoczął swoją działalność muzyczną. Do jego zadań należało opracowywanie repertuaru i komponowanie własnych utworów. Dziś jest uznawany za jednego z najbardziej cenionych barokowych muzyków.

Festiwal Gorczyckiego to tylko jeden z przykładów upamiętniania artysty. W Bytomiu coraz więcej jest inicjatyw związanych z rozbarskim kompozytorem – jego imię nadano Szkole Podstawowej nr 6, Centrum Edukacyjno-Kulturalnemu przy parafii św. Jacka oraz sali reprezentacyjnej Muzeum Górnośląskiego.

Szczegóły na temat programu Festiwalu im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego oraz sylwetki kompozytora można znaleźć na: www.gorczycki.pl.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon