Najważniejszy z bytomskich parków stał się jeszcze atrakcyjniejszy. W północno-wschodniej części, od strony ul. Tarnogórskiej, na ponad 2 tysiącach metrów kwadratowych Miejski Zarząd Zieleni i Gospodarki Komunalnej stworzył arboretum wraz z oranżerią. Posadzono w nim 47 drzew, 742 krzewy, 1448 bylin, 32 pnącza i 1080 roślin cebulowych. Wśród nich są m.in. judaszowiec kanadyjski, grujecznik japoński, grusza wierzbolistna oraz paulownia chińska. Większość roślin w nowym ogrodzie stanowią rzadkie gatunki i odmiany pochodzące z różnych stron świata i stref klimatycznych.
W centralnej części ogrodu każdy dostrzeże charakterystyczną przeszkloną bryłę. To oranżeria, w której można podziwiać wyjątkowe okazy roślin i egzotycznych zwierząt. Zamieszkały tam m.in. amadyniec, afrokulczyk mozambijski, amadyna zebrowata i żółw żółtolicy. Z kolei tuż przy oranżerii mieści się budynek kotłowni, gdzie urządzono salę dydaktyczną. Uczniowie bytomskich szkół będą w niej odbywać lekcje przyrody, podczas których będą mogli zobaczyć na własne oczy egzotyczne okazy roślin i zwierząt.
Na założenie ogrodu MZZiGK pozyskał dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Arboretum powstawało przez trzy lata, a koszt jego założenia wyniósł 300 tys. zł. To kolejny etap trwającej od kilku lat rewitalizacji Parku Kachla. Wcześniej udało się wybudować skatepark, zmodernizować kompleks sportowy Torkacik, postawić nową halę tenisową, przebudować oba tutejsze stawy, wyremontować zakątek muz oraz rozebrać starą i postawić nową muszlę koncertową wraz z fontanną posadzkową. Z roku na rok park staje się coraz bardziej atrakcyjny dla osób chcących odpocząć lub zabawić się w otoczeniu zieleni.
fot. MZZiGK