W lutym z inicjatywy Andrzeja Misiołka Senat zmienił w ustawie o Odnawialnych Źródłach Energii siedzibę Operatora Rozliczeń Energii Odnawialnej z Warszawy na Bytom. - Ustawa nad którą dzisiaj pracujemy przynosi dla naszego kraju bardzo wiele dobrych, nowoczesnych rozwiązań. Nie ulega wątpliwości, że wprowadzenie OZE, korzystanie z tych źródeł jest tym co w dzisiejszym świecie, w XXI wieku jest pewnym wyznacznikiem innowacyjności i nowości. Należy jednak pamiętać, że wprowadzenie tego typu rozwiązań może budzić pewne wątpliwości, może budzić pewien niepokój. Szczególnie na Górnym Śląsku, gdzie obecnie sytuacja w przemyśle wydobywczym, w przemyśle węgla kamiennego nie jest sytuacją komfortową - tak tłumaczył w lutym powód zmiany bytomski senator. Misiołek podkreślał wtedy trudną sytuację naszego miasta, którego dawnymi symbolami były węgiel i stal, a dziś pozostała tu tylko jedna kopalnia.
Teraz inicjatywa senatora staje się faktem. 9 października formalnie powołano OREO w formie spółki akcyjnej. W skład pierwszej Rady Nadzorczej weszli: Janusz Pilitowski - Przewodniczący, przedstawiciel ministra właściwego do spraw gospodarki, Sylwia Nigot - przedstawiciel ministra właściwego do spraw Skarbu Państwa, Piotr Bogdan Kaczyński - przedstawiciel ministra właściwego do spraw środowiska, Magdalena Cegiełka - przedstawiciel ministra właściwego do spraw rynków rolnych oraz Katarzyna Szwed-Lipińska - przedstawiciel Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Na funkcję prezesa wybrano Jarosława Bogacza, który w przeszłości był dyrektorem ds. analiz strategicznych spółki Everen z grupy EDF Polska posiadającej 10% udziału w polskim rynku energii elektrycznej i 15% w rynku ciepła sieciowego. Kapitał zakładowy OREO wynosi 274 tys. zł.
Na siedzibę spółki wybrano najnowocześniejszy obiekt biurowy jaki jest w naszym mieście - Bytom Square przy ulicy Wrocławskiej. Jeszcze kilka lat temu mieściły się tam Zakłady Odzieżowe Bytom, gdzie szyto znane w całej Polsce garnitury. Obecnie kompleks przebudowano tworząc w nim wysokiej klasy biura, w tym także powierzchnie typu open space.
OREO będzie zatrudniać niewielką liczbę pracowników, góra kilkadziesiąt osób, lecz będzie mieć istotne znaczenie dla polskiej energetyki. To właśnie w Bytomiu będą rozliczać wszystkie koncerny energetyczne działające w naszym kraju. Spółka będzie gromadzić środki pieniężne pochodzące z opłaty na Odnawialne Źródła Energii, by następnie wyrównywać wytwórcom "zielonej" energii ewentualnej różnicy pomiędzy cenami sprzedaży energii uzyskanymi na aukcji i osiągniętymi na rynku. Jej działalność będzie dla Bytomia dużym prestiżem i potencjalnie może ściągnąć do naszego miasta podmioty z branży OZE, które stworzą tu nowe miejsca pracy.