Sędziwego bytomianina postanowiło wskrzesić w wirtualnym świecie stowarzyszenie Piękna Strona Miasta. W ten oryginalny sposób organizacja chce przypomnieć mieszkańcom o postaci kompozytora, którego utwory grano w Austrii, Niemczech, Szwecji, Francji, Włoszech i Stanach Zjednoczonych. W sumie stworzył ponad 130 utworów, lecz dokładna liczba nie jest znana, gdyż wiele rękopisów z jego dziełami zaginęło. Komponował symfonie, opery, śpiewogry, pieśni, psalmy i oratorium.
Niestety dziś niewielu bytomian o nim pamięta, choć miasto powinno być z niego dumne. Do 1945 roku jego imię nosiła ulica łącząca ul. Strzelców Bytomskich z Piłsudskiego, ale zmieniono jej nazwę w ramach akcji polonizowania nazw bytomskich ulic. Obecnie patronuje jej nauczyciel Jan Kasperek. W tym roku minęło sto lat od jego śmierci, dlatego PSM wraz z Muzeum Górnośląskim postanowiło obudzić pamięć o sławnym przed laty kompozytorze.
W tym celu na Facebooku założono profil Heinricha Schulza-Beuthena, gdzie członkinie stowarzyszenia opisują miasto z punktu widzenia wiekowego kompozytora i wspominają jego dokonania. Do akcji przyłączyły się tutejsze restauracje i knajpki, które włączyły do swoich menu dania inspirowane twórczością muzyka. Można je zamawiać w: Blęder–Kulinarnie, Cafe Bristol, Cukiernia-lodziarnia Kwapisz, Herbaciarnia Herbata, Kawiarnia Suplement, Lodziarnia u Fiołków, Lucky Luciano, Restauracja Klimat, Sapori Divini, Srebrne Stawy Golf Club Restaurant by grillpoint, Stara Piekarnia, ToTu cafe Kanaan, Wagon, Zelter.
Z kolei Muzeum Górnośląskie przygotowało cykl wydarzeń poświęconych bytomskiemu kompozytorowi. Już w najbliższą sobotę sprzed Biura Promocji Miasta przy Rynku 7 wyruszy wycieczka śladami Heinricha Schulza-Beuthena i muzycznych tradycji Bytomia, w której może wziąć udział każdy zainteresowany. Miesiąc później, 24 października w muzeum odbędzie się panel dyskusyjny "W świecie dźwięków - o ponadczasowej roli muzyki" połączony z koncertem kameralnym muzyki bytomskiego kompozytora. Pod koniec listopada będzie mieć miejsce kolejny koncert "Heinrich Schulz-Beuthen. Ku pamięci" z udziałem organisty Tomasza Plocha i wiolonczelistki Małgorzaty Majnusz-Jarek. Na zakończenie obchodów jubileuszu śmierci muzyka zaplanowano 16 grudnia w Muzeum Górnośląskim wernisaż wystawy i premierę biografii Heinricha Schulza-Beuthena autorstwa Joanny Lusek.
fot. arch. Muzeum Górnośląskie