Projekt rozpoczął się w lipcu i bierze w nim udział 30 długotrwale bezrobotnych bytomian. 20 z nich to uczestnicy części projektu realizowanej przez MOPR. Pozostałe 10 osób to uczestnicy skierowani przez CIS, którzy do końca roku wyremontują pięć mieszkań socjalnych wskazanych przez Bytomskie Mieszkania.
To sposób na to, by bytomianie nabyli umiejętności zawodowe, nauczyli się pracy zespołowej i przede wszystkim, nabrali wiary w to, że mają szansę zaistnieć na rynku pracy.
- Trzeba zaznaczyć, że uczestnicy projektu to ludzie, którzy znają się na „budowlance”. Często przez lata pracowali w tej branży „na czarno”, bo np. nie posiadali odpowiednich uprawnień. W ramach tego programu zachęcamy ich także do skorzystania z kursów i szkoleń zawodowych, które pomogą im zdobyć kwalifikacje i legalną pracę – mówi o pomyśle Jolanta Torbus, Dyrektorka Centrum Integracji Społecznej w Bytomiu.
Za wykonywaną pracę bytomianie otrzymują świadczenie integracyjne, które wypłaca im urząd pracy. Dostają także bilety na dojazd do pracy, posiłek oraz niezbędne ubrania robocze. Remonty, których się podjęli są już na półmetku.
- Pracownicy zakończyli już remont dwóch lokali socjalnych przy ul. Składowej oraz przy ul. Witosa i rozpoczęli prace w mieszkaniu przy ul. Popiełuszki – mówi Jolanta Torbus.
Remonty mają skończyć się jeszcze w tym roku. To jednak nie koniec projektu – w drugim etapie, zaplanowanym na przyszły rok, bytomianie zostaną skierowani do pracy w ramach zatrudnienia wspieranego. Została już podpisana umowa z firmą budowlaną, która zagwarantuje uczestnikom projektu pracę do końca 2016 roku.
Wśród bytomian remontujących mieszkania są także osoby bezdomne, które do pracy dojeżdżają z noclegowni. Są bardzo zmotywowane do zmiany swojej sytuacji życiowej. Rzetelnie pracują, są punktualne i zawsze trzeźwe. CIS pomaga im także w załatwianiu formalności związanych ze zdobyciem socjalnego mieszkania.
fot. CIS Bytom