To już druga edycja, organizowanych razem z Bractwem Rycerskim Zamku Będzin, Bojowym Hufcem Południe oraz Bytomskim Oddziałem Zbrojnym, festiwali. To dzięki nim bytomianie po raz kolejny będą mogli na jeden weekend przenieść się do średniowiecznego grodu.
Wszystkie zaplanowane w ramach festiwali wydarzenia odbędą się w Parku Miejskim im. F. Kachla, na psiej polanie oraz w Amfiteatrze. Będzie można zobaczyć tam zrekonstruowaną osadę handlową i obóz rycerski.
Impreza rozpocznie się w sobotę o godzinie 12:00 na psiej polanie. Pierwszego dnia będzie można wziąć udział w Turnieju Miecza długiego o glejt Prezydenta Bytomia oraz zobaczyć pokaz tańców średniowiecznych. Odbędzie się także „Bieg po sukno”, turniej zapaśniczy i pokazy kunsztu rycerzy jeżdżących na koniach. Dużą atrakcją będzie wspomniana już inscenizacja oblężenia grodu Bytom. Uwieńczeniem pierwszego festiwalowego dnia będą Mistrzostwa Polski Południowej w średniowiecznych walkach pełnokontaktowych oraz pokaz tancerzy ognia.
Na niedzielę zaplanowano z kolei turniej strzelania z łuku, turniej w konkurencji walki na miecz i tarczę. Odbędzie się także rycerski turniej dla dzieci i młodzieży oraz gra historyczna „Skarb wyklętego Mnicha”. W niedzielę przyznane zostaną również nagrody dla rekonstruktorów. Całość festiwalowych atrakcji zakończy koncert zespołu Castle Dreams.
Prócz licznych pokazów na bytomian będą czekać także średniowieczni rzemieślnicy, którzy zaproszą mieszkańców do udziału w warsztatach, np. kowalskich, garncarskich, alchemicznych. Będzie można także nauczyć się średniowiecznego haftu i wyszywania, pisania gęsim piórem i wyrabiania czerpanego papieru.
Program imprezy:
Sobota, 12 września
12.00 - Oficjalne rozpoczęcie
12.30 - Turniej Miecza długiego o glejt Prezydenta Miasta Bytomia oraz pokaz tańców średniowiecznych
13.30 - „Bieg po sukno” - turniej dla białogłów
Bieg po sukno jest to konkurencja przedstawiająca średniowieczne zajęcia życia codziennego, polega ona na zademonstrowaniu przez uczestników umiejętności np. szycia, prania, przygotowywania potraw, zręczności w posługiwaniu się ówczesnymi sprzętami domowymi. Działanie to łączy walor edukacyjny z dobrą zabawą.
13.30 - Średniowieczny turniej zapaśniczy
14.40 - Pokaz konny
15.30 - Oblężenie grodu Bytom- inscenizacja bitwy
Barwne widowisko oparte na scenariuszu podkreślającym militarną i historyczną rolę Bytomia. Ukazanie realizmu walk rycerskich w oparciu o źródła historyczne z zachodniej Europy zaadoptowane na grunt Królestwa Polskiego w okresie średniowiecza.
16.40 - Otwarte Mistrzostwa Polski Południowej w średniowiecznych walkach pełno kontaktowych w formule 3/3
Bardzo widowiskowa dyscyplina walk drużyn rycerskich, rozwija się nieustannie na całym świecie. Wygrywa drużyna, w której po starciu, przynajmniej jeden zawodnik utrzymuje się na nogach.
19.45 – około 22.00 - II Bytomski festiwal ognia
Wystąpią najlepsi soliści tańca z ogniem w Polsce, którzy będą walczyć o festiwalowe nagrody.
W przerwach pomiędzy występami przygrywać będzie nam średniowieczny zespół muzyczny.
Niedziela, 13 września
11.00 - Turniej strzelania z łuku tradycyjnego
Turniej rozgrywany jest w kilku konkurencjach strzeleckich, do różnych celów, na różnych dystansach z łuków tradycyjnych.
12.00 - Turniej w konkurencji walki na miecz i tarcze
Walka z użyciem miecza i tarczy pokazuje widzom kunszt władania bronią najczęściej używaną przez rycerzy w średniowieczu podczas walk pieszych.
14.00 - Rozdanie nagród dla rekonstruktorów
14.30 - Rycerski turniej dla dzieci i młodzieży w walce na miecze sportowe
14.30- 18.00 - Rodzinna gra historyczna pod tytułem „Skarb wyklętego Mnicha”
rzut włócznią do sylwetki rycerza,
strzelanie do leśnych strzyg łucznictwo,
namiot wiedzy o naszym mieście,
historyczne memory,
rodzinny bieg sprawnościowy,
pajęcza sieć,
nauka Tańca,
cięcie kapusty mieczem,
wyspa tajemnic - zagadka.
17.00 - Koncert zespołu Castle Dreams
fot. Becek/Agnieszka Skowronek