Dzika przyroda w muzeum

We wrześniu w Muzeum Górnośląskim będzie można zobaczyć najlepsze na świecie fotografie dzikiej przyrody. To wystawa prac biorących udział w konkursie Wildlife Photographer of the Year 2014. Spośród 41 tysięcy zdjęć wybrano 100 najlepszych. Są wśród nich także prace polskich artystów.

Byt 2014 42 straznik plazy

Konkurs Wild Photographer of the Year jest organizowany od 1965 roku przez Natural History Museum w Londynie i BBC Worldwide – dwie brytyjskie instytucje, które zajmują się ochroną bioróżnorodności na Ziemi. To najbardziej prestiżowy konkurs fotografii dzikiej przyrody. W tym roku wzięło w nim udział ponad 4 tysiące fotografów z ponad 90 krajów.

Wernisaż wystawy odbędzie się w Muzeum Górnośląskim 3 września o godz. 17.00. Wstęp jest bezpłatny. Prace podziwiać będzie można do 29 września. Na „Fotografię Dzikiej Przyrody 2014” składają się zdjęcia 75 artystów z 29 krajów. Można na nich zobaczyć różnorodność życia na Ziemi – fotografie przedstawiają zarówno rzadkie gatunki, jak i te zupełnie zwyczajne i popularne. Zdjęcia oglądano już w kilkudziesięciu krajach na wszystkich kontynentach.

W tym roku fotografom biorącym udział konkursie w zaproponowano dodatkowe kategorie i nową formułę. Tym samym zachęcono ich do wypróbowania najnowszych technologii i pokazania większej ilości gatunków. Ostatecznie wyróżniono 100 zdjęć w 13 kategoriach, takich jak Gatunki podwodne, Rośliny i grzyby czy Świat w naszych rękach. Przyznano 3 nagrody specjalne.

Zwycięzcą tegorocznej, 50. już edycji konkursu, został Michael „Nick” Nichols z USA, który wykonał w podczerwieni czarno-białe fotografie śpiących lwic z młodymi, tuż po ataku samców. Jednym z laureatów konkursu jest także Polak, Łukasz Bożycki z Warszawy. Otrzymał on wyróżnienie w kategorii Ssaki, za pracę „Zimowe zawieszenie”.

fot. Mac Stone, USA, "Strażnik plaży"

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon