Konkurs Wild Photographer of the Year jest organizowany od 1965 roku przez Natural History Museum w Londynie i BBC Worldwide – dwie brytyjskie instytucje, które zajmują się ochroną bioróżnorodności na Ziemi. To najbardziej prestiżowy konkurs fotografii dzikiej przyrody. W tym roku wzięło w nim udział ponad 4 tysiące fotografów z ponad 90 krajów.
Wernisaż wystawy odbędzie się w Muzeum Górnośląskim 3 września o godz. 17.00. Wstęp jest bezpłatny. Prace podziwiać będzie można do 29 września. Na „Fotografię Dzikiej Przyrody 2014” składają się zdjęcia 75 artystów z 29 krajów. Można na nich zobaczyć różnorodność życia na Ziemi – fotografie przedstawiają zarówno rzadkie gatunki, jak i te zupełnie zwyczajne i popularne. Zdjęcia oglądano już w kilkudziesięciu krajach na wszystkich kontynentach.
W tym roku fotografom biorącym udział konkursie w zaproponowano dodatkowe kategorie i nową formułę. Tym samym zachęcono ich do wypróbowania najnowszych technologii i pokazania większej ilości gatunków. Ostatecznie wyróżniono 100 zdjęć w 13 kategoriach, takich jak Gatunki podwodne, Rośliny i grzyby czy Świat w naszych rękach. Przyznano 3 nagrody specjalne.
Zwycięzcą tegorocznej, 50. już edycji konkursu, został Michael „Nick” Nichols z USA, który wykonał w podczerwieni czarno-białe fotografie śpiących lwic z młodymi, tuż po ataku samców. Jednym z laureatów konkursu jest także Polak, Łukasz Bożycki z Warszawy. Otrzymał on wyróżnienie w kategorii Ssaki, za pracę „Zimowe zawieszenie”.
fot. Mac Stone, USA, "Strażnik plaży"