Remont bytomskiej wieży wodnej jest już na finiszu. Z tego względu jej właściciel, Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne zapytało mieszkańców, jaką kolorystykę powinna otrzymać jej elewacja. Przedstawiono kilka próbek i rozpoczęto dyskusję w internecie. Największą popularnością cieszyło się połączenie niebieskiego i jasnoszarego, a także czarnego i szarego. Wobec tego spółka poprosiła zaprzyjaźnionego projektanta o przygotowanie komputerowych wizualizacji, obrazujących jak obiekt będzie wyglądać w poszczególnych zestawach kolorów oraz w świetle nocnej iluminacji. Teraz dyskusja wkracza w kolejną fazę. BPK prosi o opinie, która z tych dwóch wersji jest najlepsza. Można je wyrażać zarówno na naszym forum, jak i na facebookowej stronie spółki.
Po zakończeniu remontu właściciel wieży planuje udostępnić ją do zwiedzania jako punkt widokowy. Będzie to nie lada atrakcja, bowiem z góry rozpościera się piękny widok na miasto. BPK jednak nie zamierza na tym poprzestać. Firma szuka możliwości zagospodarowania obiektu zgodnie z koncepcją przedstawioną dwa lata temu przez pracownię Medusa Group. Gdyby udało się ją wcielić w życie, to wieża zamieniłaby się w nietypowy biurowiec.
Przeczytaj też: Medusa w wieży wodnej
Wieża ciśnień przy ul. Oświęcimskiej została wybudowana w 1936 roku. Wówczas była jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu. Wzniesiono ją przy wykorzystaniu betonu opartego na żwirze odrzańskim charakteryzującym się szczególnymi cechami fizyko-mechanicznymi. Posiadał on niespotykaną wcześniej wytrzymałość, która pozwoliła projektantom na zmniejszenie stopnia zbrojenia. Ponadto konstrukcja wieży została zabezpieczona przed wstrząsami ziemi niczym współczesne drapacze chmur w Japonii. Trzy nogi, na których stoi, zostały posadowione na łożyskach, natomiast klatka schodowa stanowi osobną, niezależną konstrukcję od reszty. Dzięki temu szkody górnicze nie są dla niej groźne, gdyż wieża sama się stabilizuje.