Na podstawie danych GUS, ZUS, UKE, Ministerstwa Pracy, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Sprawiedliwości, Ośrodka Przetwarzania Informacji oraz Komendy Głównej Policji autorzy raportu prześwietlili 66 polskich miast na prawach powiatu w pięciu kategoriach: Infrastruktura produkcyjna, Kapitał ludzki, Infrastruktura podstawowa i informacyjna, Współpraca między firmami a mieszkańcami oraz Łatwość prowadzenia biznesu. Uzyskane wskaźniki posłużyły do stworzenia Indeksu Miast Uczących się, przyjmującego wartości od 0 do 100 punktów. Pozycja w rankingu ma pokazywać jaką zdolność do uczenia się oraz ściągania kreatywnych i przedsiębiorczych ludzi mają polskie miasta.
Bytom uzyskał zaledwie 23,7 punktów i tym samym uplasował się w rankingu na ósmym miejscu... od końca. Niżej w klasyfikacji uplasowały się jedynie Chorzów, Jastrzębie-Zdrój, Ruda Śląska, Grudziądz, Żory, Jaworzno i Piekary Śląskie. Autorzy raportu wskazują, że miasta na Górnym Śląsku, które nie znajdą pomysłu na przyszłość, np. inteligentnej specjalizacji technologicznej, mogą podzielić los amerykańskiego Detroit - symbolu upadku amerykańskiego przemysłu. Z naszego województwa w pierwszej dziesiątce znalazły się tylko Katowice (6. miejsce) oraz Gliwice (10.). Pełny raport z badania można pobrać ze strony Fundacji Schumana ze strony Fundacji Schumana.
Nasze miasto uzyskało fatalne noty we wszystkich kategoriach:
- Infrastruktura produkcyjna - 15,3
- Kapitał ludzki - 10,5
- Infrastruktura podstawowa i informacyjna - 18,8
- Współpraca - 49,3
- Łatwość prowadzenia biznesu - 24,4
W żadnej z powyższych kategorii nasze miasto nawet nie zbliżyło się do liderów rankingu. Być może to jeszcze za wcześne stwierdzenie, ale najwidoczniej przeprowadzenie referendum i odwołanie władz miejskich w 2012 roku w żaden sposób nie poprawiło sytuacji Bytomia i nie zmieniło niekorzystnych trendów.
W listopadzie zeszłego roku "Polityka" opublikowała ranking jakości życia w polskich miastach, w którym Bytom również wypadł fatalnie, zajmując 54. na 66 miejsc. Wówczas miasta badano w następujących kategoriach: Dochody, Praca, Wspólnota, Edukacja, Środowisko, Społeczeństwo obywatelskie, Zdrowie, Zadowolenie z życia, Bezpieczeństwo oraz Jakość samorządu.