Dzięki Budżetowi Obywatelskiemu każdy mieszkaniec Bytomia może mieć wpływ na zmianę swojego najbliższego otoczenia. Wystarczy zgłosić pomysł na to, co należałoby zrobić w dzielnicy. Może to być naprawa chodnika, załatanie drogi, instalacja oświetlenia, czy budowa placu zabaw. Jeśli projekt zyska odpowiednio duże poparcie wśród pozostałych mieszkańców, to w przyszłym roku zostanie zrealizowany przez miasto.
Żeby zgłosić pomysł do Budżetu Obywatelskiego trzeba wypełnić prosty formularz, na którym należy opisać swoją koncepcję i uzasadnić potrzebę jej realizacji. Wypełniony druk musi być uzupełniony o załącznik z listą 15 podpisów mieszkańców dzielnicy, którzy popierają pomysł. Dodatkowo zgłoszenie można wzbogacić o mapki sytuacyjne, wizualizacje itp., choć nie jest to wymagane. Zgłaszane projekty mogą dotyczyć wyłącznie terenów miejskich, za wyjątkiem obiektów oświatowych.
W piątek prezydent wydał zarządzenie na mocy którego wydłużono czas na przyjmowanie zgłoszeń do Budżetu Obywatelskiego do 19 czerwca. Dokumenty aplikacyjne można wysłać listownie na adres Urzędu Miejskiego, złożyć osobiście w kancelarii ratusza lub zeskanować i wysłać mailowo na adres budzetobywatelski@um.bytom.pl.
Termin został wydłużony, gdyż Wojewoda Ślaski uchylił uchwałę w sprawie przeprowadzenia Budżetu Obywatelskiego przyjętą przez Radę Miejską w marcu. Z tego powodu miasto nie przeprowadzało kampanii informacyjnej na odpowiednią skalę i w efekcie zgłoszono niewielką liczbę projektów. Teraz, gdy kwestie formalne zostały załatwione, magistrat powinien ze zdwojoną siłą postarać się, aby jak najwięcej bytomian dowiedziało się o Budżecie Obywatelskim i jak w nim wziąć udział.
Więcej informacji o tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego, harmonogram i druki do pobrania można znaleźć na stronie Urzędu Miejskiego.